" /> Yeni Başlayanlar için Kas Kütlesi Kazanma Tavsiyeleri – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Yeni Başlayanlar için Kas Kütlesi Kazanma Tavsiyeleri

Paylaş
 

Yeni Başlayanlar için Kas Kütlesi Kazanma Tavsiyeleri

Üçgen, kaslı hatlara sahip bir erkek olup kadınları büyülemek istiyorsunuz ve vücut geliştirme kararı aldınız. Bu işe ilk defa başlıyorsanız bazı şeylere dikkat etmeli, en önemlisi de antrenmanlarınızı kademeli olarak artırarak ilerlemelisiniz.

Vücut geliştirmeye başladığınızda ilk ay tüm bedeninizi çalıştıran bir egzersiz programı uygulamalısınız. Ardından ikinci ayda tüm bedeninizi çalıştırmaya devam ederken bir yandan stabilizasyon egzersizleri yapmalısınız. Üçüncü aya geldiğinizde ise hafif ağırlıklarla 18-20 tekrarlar yaparak başlamalısınız. Diğer aylarda sayıyı düşürüp seti artırarak devam etmeniz yerinde olacaktır. Bu noktada kısa bir hatırlatma yapmak var ki genellikle erkeklerde çok ağır kaldırmanın çok kas yapacağına dair yanlış bir kanı vardır. Gereksiz ağırlık kaldırmak sizi sakat yapmaktan başka birşey katmaz.

Dördüncü aydan itibaren hipertrofi çalışmalarına başlayabilirsiniz. Burada kastettiğimiz 3-4 set ile 8-12 tekrar arası yapılan çalışmalardır. Beşinci ayda yine bu çalışmalara aynen devam edip altıncı ayda maksimal kuvvet antrenmalarına geçmelisiniz. Bu çalışmaları 5-6 set olarak 2-6 tekrar arası yapmalısınız.

Vücut geliştireyim derken sakatlık yaşamamak adına bahsettiğimiz sırayla ilerlemeniz yerinde olacaktır. Bu periyotları sırasına uygun olarak çalışmalısınız. Böylece sinir kas iletişiminiz gelişim gösterecek, tendon bağ gücünüz artış gösterecektir. Bu dönemleri önemsemeden bölgesel çalışmalar uygulamanız sizi sakatlayabilir. Periyotlardan sonra vücudunuz bir yerde duracak ve gelişim göstermeyecektir. Buna plato dönemi diyoruz. Bu noktada yapmanız gereken tekrar en başa yani birinci aya dönmenizde yarar var. Böylece vücudunuz dinlenip tepki verecek ve kas kütleniz gelişmeye devam edecektir.

Bu yazı 1107 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun