" /> TESE ile sperm çıkmadığı durumda ne yapılır? – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

TESE ile sperm çıkmadığı durumda ne yapılır?

Paylaş
 

Her TESE ameliyatında olgun sperm hücresi çıkmayabilir. TESE yapılan erkeklerin %40-50’sinde sperm hücresi bulunamamaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, bu durumda tekrarlayan TESE girişimleri ile sperm elde edilerek tüp bebeğe geçilebileceği görülmüştür.

Gonadotropin tedavisi ile testis içi testosteronun yükseltilmesi, FSH’nin yükseltilmesi, testosteron/östrojen oranının düzeltilmesi veya genetik bozukluk içeren yüksek FSH’nin düşürülmesi gibi ayrı protokoller uygulanabilir. Tedavinin bundan sonraki aşamasında amacımız, birincil TESE denemesi ile olgun sperm hücresi çıkmamış olsa bile, ikinci denemede TESE ile tüp bebek yapmaya uygun sperm hücresi bulmaktır.

Sperm testinde öbür kriterler göz önüne alınır

İkinci TESE ile olgun sperm hücresi bulma şansını varsayım ettiren bir parametre, birincil uygulamada alınan doku örneklerinin ayrıntılı kalıtımsal incelemesidir. Bu analiz neticesi çare ile sperm oluşmasına mani bir şart bulunmadığı anlaşılırsa, sıradan 6 aylık bir tedavi sürecine geçilir. Keza, öbür tekniklerle genetik olgunluğa eriştiği gösterilen ama tam kuyruk oluşumunu tamamlamamış erken safha sperm hücreleri de saptanırsa, bazı özel teknikler kullanılarak tüp bebekte netice elde etmek da artık muhtemel olmakta.

Diğer yan olarak, olağan bir sperm analizi sadece olgun sperm hücresinin çıktığını gösterir. Henüz bütün olgunlaşmamış, bizim spermatid dediğimiz hücreleri ayırt edemez. Fakat spermatid bulunması çok önemlidir. Çünkü menide olgunlaşmamış ama genetik gelişimini tamamlamış spermatidler varsa, TESE ile olgun sperm bulunabilir ya da bu hücreler hormon tedavisi ile olgun ayla getirilebilir.

Bu şekilde, menide haploid dediğimiz ama kuyruk gelişimini tamamlamamış hücrelerin varlığı özel teknikler ile yapılabilmektedir. Son yıllarda, testislerde olgun spermin bulunduğunu gösterebilen fazla daha alıngan bir takım sperm testleri de geliştirilmiştir.

TESE ile gebe kalma ihtimali ölçülebilir

Aslında ilk yapılan TESE esnasında, bundan sonraki TESE’lerin sonucu hakkında da bir düşünce edinilir. Eğer TESE ile sperm çıkmazsa, bu durumda testis dokusunda bir takım markırlara bakılır. Kalıtımsal teknikle yapılan bu incelemeden olumlu netice gelmesi, en azından tedavilerden fayda görülebileceği olasılığını ortaya çıkarır.

Bir öteki konu ise testislerde yer alan sperm hücrelerinin tüp bebek yapıldığında gebelikle sonuçlanma başarısıdır. Olgun sperm hücresi çıkarsa olguların yarısında hamilelik olası. Fakat olgun sperm çıkmasa bile, genetik gelişimini tamamlamış oysa şeklen tam olgunlaşmamış hücrelerle de hamilelik sağlanabilir.

Sonuç olarak, birincil TESE ile sperm bulunamayan erkeklerin hala bir şansı vardır. Bunlarda öbür alanlara yönlendirilmiş çare teknikleri uygulanabilir. Bunun için ayrıntılı bir çözümleme gerekir. Kişiye uygun olan protokol seçilerek tedaviye başlanılır. Kesik Kesik olarak sperm testleri yapılıp, olgunlaşmamış öncü sperm serisi hücrelerinin ve özel markırlarını çıkmaya başladığı kontrol edilir. Bunlar görülürse, bitmiş mikroTESE denenir.

Ancak unutulmamalıdır ama bu tetkik ve tedaviler bütünüyle kanıtlanmış değildir. Her hastadan alınacak cevap değişik olabilir. böylece mümkün emrindeki etkileri konusunda uzmanlardan data alınmalıdır. Unutmayın, hormon tedavileri mutlaka hekim kontrolünde yapılmalıdır.

 

Bu yazı 1747 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun