" /> Steroid nedir? Steroid Yan Etkileri Nelerdir? – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Steroid nedir? Steroid Yan Etkileri Nelerdir?

Paylaş
 

Steroid nedir? Steroid Yan Etkileri Nelerdir?

Yurtiçi ya da uluslararası yapılan sporlarda rekabetin hat safhada olması, verilecek olan ödüller sporcuları başarılı olma adına farklı yollara yöneltebiliyor. Bu noktada adını sıkça duyduğumuz doping dediğimiz steroid kullanımı öne çıkıyor. Ancak steroid kullanımı o kadar toz pembe olmamakta, bilinçli kullanılmadığında sağlık açısından ağır sonuçlar vermektedir.

Steroidin Sağlığa Zararları
Doktor kontrolünde olmayan ve gereksiz kullanılan steroidler sağlık problemlerine yol açtığı gibi kısa süreli kullanımdan sonra da sağlık problemleri meydana gelebilir. Özellikle karaciğer ve böbrek problemleri yaşanmaktadır. Vücudun gereksinim duyduğundan fazla kullanıldığında kas ve eklemlerde sakatlıklar yaşanabilir. Ayrıca cinsel hayatı da etkilemekte olup erkeklerde kısırlaşmaya yol açmaktadır. Vücudun hormon dengesini etkileyen steroidler erkek yumurtalıklarına zarar verip erkeklik kaybına neden olmaktadır. Çeşitlerine göre değişmekle birlikte östrojen hormon seviyesini artırıp erkekleri kadınsılaştırmaktadır. Prostat büyümesi ve problemlerine sebep olmaktadır.

Bunlarla beraber kanser hücrelerinin oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir. Vücutta ödem oluşturur ve kan basıncını artırarak kalp hastalıklarına sebebiyet verir. Başka bir yan etkisi de deride sivilcelenme yaşanmasıdır. Daha çok omuz, sırt gibi bölgelerde sivilce artışı görülür. Steroidin yan etkilerini ve zararlarını ortadan kaldırmak için bazı ilaçlar alınmaktadır. Bu durumda metobolizmanın yorulmasına yol açmaktadır.

İdeali Doğal Doping!
Herşeyde olduğu gibi doping konusunda da yapay olanların mutlaka yan etkileri bulunuyor ve bunlar elde ettiğimiz başarıyı gölgeliyor. Sporcular için başarı kadar vücut ve akıl sağlıkları da önemlidir. Başarı uğruna bunlardan vazgeçmek doğru değildir.

Doğal doping sağlamanın en etkili yolu beslenmekten geçiyor. Kaliteli beslenmenin yanında alınacak protein destekleri yeterli olacaktır. Ayrıca kaliteli uyku GH hormonunu harekete geçireceğinden sporcular için önemlidir. Tüm bunların yanından düzenli ve disiplinli yapılan antrenmanlarla birlikte başarı kaçınılmaz olacaktır.

Bu yazı 1867 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun