" /> Sporda beslenme – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Sporda beslenme

Paylaş
 

Sporda beslenme

Hem fit kalmak için hem de sağlığımızı korumak için birçok şekilde spor yapmaktayız. Yaptığımız sporların yanı sıra bir yandan da diyet yaparak ve beslenmemize dikkat ederek hem fazla kilolarımızdan kurtuluruz hem de vücut hatlarımızı geliştirerek kas meydana getiririz.

Protein Ağırlıklı Beslenin!

Birçok diyetisyen tarafından da önerilen protein doğru ve yeterli miktarda kullanılmalıdır. Birçok sporcunun yaptığı gibi antremandan sonra veya spordan sonra direkt et yemek sakıncalı olabilir. Gün içerisinde peynir, süt, et, balık gibi protein ağırlıklı beslenmek hem sağlığınız için daha iyi olur hem de kas oluşumunu tetikler. Ancak spor sonrasında veya antrenman sonrasında glikojen depo etme en etkin olduğu zamanlar olduğu için, ilk dört saat içerisinde karbonhidrat ağırlıklı beslenmek çok daha sporda beslenme açısından sağlıklı olacaktır.

Potasyum Tüketin

Spor ile attığımız terle beraber atılan potasyumun geri alınması da oldukça zordur. Bu nedenle sporun yanı sıra sporda beslenmede tükettiğimiz yiyeceklerde potasyum almaya da dikkat etmeliyiz. Vücudun elektrolit dengesini koruyacak olan potasyum sodyum ile birlikte sinirsel iletimlerimiz başta olmak üzere vücudumuzda birçok fonksiyonda yer almaktadır. Böylelikle sporunuzu yaparak hem fit hale gelmiş hem de sağlığınızı korumuş olursunuz.

Bol Sıvı Almalısınız

Vücudun yine su ve elektrolit dengesini sağlayabilmek için ter ile attığımız sıvıyı tekrar vücuda vermek için bol bol su tüketmeliyiz. Su tüketemeyen bireyler diğer sıvı içecekleri de tüketebilir.

Bu yazı 2675 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun