" /> Sporcular için Omuz Ağrılarından Kurtulma Tavsiyeleri – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Sporcular için Omuz Ağrılarından Kurtulma Tavsiyeleri

Paylaş
 

Sporcular için Omuz Ağrılarından Kurtulma Tavsiyeleri

Ciddi omuz ağrıları yaşamaya başladıysanız antrenman düzeninizde sıkıntı var demektir. Bu noktada daha fazla ağrıları artırmadan antrenman düzeninizde değişiklik yapmanız yararlı olacaktır. Peki omuz ağrıları nasıl giderilir?

Antrenman sırasında genellikle itme hareketleri yapılır. Bu şekilde göğüs hareketlerine ağırlık verildiği zaman sırt kasları es geçiliyor ve kaslarda dengesiz bir durum oluşuyor. Bunu önlemek için itme hareketiyle beraber iki kat çekme hareketi yaparak dengelemelisiniz.

Göğüsleriniz güçlü ama sırtınız zayıfsa bu durumda göğüs kaslarınız sertleşip kısalmaya meyilli olacaktır. Bu nedenle omuzlarınız ön tarafa doğru çekilecektir. Bunu önlemek için göğüs kaslarınızı uzatmalı, pozisyonunuzu düzgün tutmalısınız. Esneme germe hareketlerinin yanında derin doku masajı uygulamasınız. Eğer kendiniz yapacaksanız tenis topu ile göğüs kaslarınıza baskı uygulayarak yapabilirsiniz.

Torasik omurganızı gevşetmeniz omuz ağrılarınızda etkili olacaktır. Bunun için sağ elinizi omuzlarınızın üzerinden sol elinizi ise sırt bölgenizden geçirin ve kürek kemiklerinizin ortasında birleştirin. Ayrıca omuz ağrıları için doğru kası çalıştırmanız etkilidir. Hareketler doğru yapılmadığı zaman ağrılara neden olur. Omuz kasları, kalça ve bacak bölgemizde bulunan kaslarla ilişkili olduğu için buna uygun hareketler deneyebilirsiniz. Mesela sol bacağınızı, kalçanızı kastığınız zaman sağ omzunuzun kasıldığını görürsünüz. Omuzları rahatlatmak adına bacak ve kalça egzersizleri yapabilirsiniz.

Tüm bunlarla beraber omuz sağlığı ve ağrısız bir omuz için üç önemli kural vardır. Omuzlarınızı aşırı zorlayacak hareketler yapmayın, oturduğunuzda omuzlarınızı doğru şekilde tutun ve doğru bir şekilde hareket ettirin.

Bu yazı 1004 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun