" /> Renk Körlüğü Erkeklerde Görülüyor – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Renk Körlüğü Erkeklerde Görülüyor

Paylaş
 

Renk Körlüğü Erkeklerde Görülüyor

Bildiğiniz gibi günümüzde pek çok kişide meydana gelen renk körlüğü, aslında erkeklerde daha çok görülen bir sorun olarak araştırmalara geçmiştir. Konu hakkında merak edilenleri cevaplayan Op. Dr. Burcu Çalık, erkeklerin maruz kaldığı bir durum olarak tanımlamıştır. Her ne kadar bayanlarda da görülme ihtimalinin olduğunu varsaysa da, oldukça nadir bir durum olarak açıklamalarını yapmıştır. Çünkü bir bayanda renk körlüğü görülebilmesi için, renk körlüğü yaşayan bir erkeğin, taşıyıcı bir bayan ile evlenmesi gerekiyormuş. Eğer ki bu durum mümkün değilse, renk körlüğünün de ortaya çıkması olağan değilmiş.

Bahsedilen renk körlüğü, aslında, yeşil ile kırmızı renklerini birbirinden ayıramama durumu olarak adlandırılmaktadır. Günlük yaşamda da pek çok sorun yaşatmayan renk körlüğünün, gayet normal olarak fark edilmesi de zor olmaktadır. Renk körlüğünün kesin olarak saptanması için, bir göz uzmanına tedaviye gitmenin gerektiğini söyleyen Op. Dr. Burcu Çalık, normal şartlarda bunun farkında varmanın zor olduğunu söylüyor.

Renk körlüğü tespitinin koyulabilmesi için, hastaların, özel bir kitapçık üzerinden okumaları istenmektedir. Eğer ki hasta, o kitapçık üzerinde yer alan rakamları okuyabiliyorsa, renk körlüğü yoktur diyebiliriz. Fakat renklerden kaynaklı olarak rakamları okuyamayan bireyler, renk körü tespiti ile karşı karşıya kalacaktır.

Özel lensler kullanılıyor

Op. Dr. Burcu Çalık’ın açıklamalarına göre, özel kontakt lensler yardımı ile renk körlüğünün tedavisinin mümkün olduğu belirtilmektedir. Yani sizlerde bu lensler yardımı ile renklerin ayırt edebilme işlemini sağlayabilirsiniz.

Renk Körlüğü Erkeklerde Görülüyor

Bu yazı 1262 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun