" /> Prostat kanserinin belirtileri – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Prostat kanserinin belirtileri

Paylaş
 

50 yaşından sonra yılda bir kere tarama yaptırın

Prostat kanserinin nedeni tamamen bilinmemektedir. Hücresel düzeyinde gerçekleşen kalıtımsal kusurlara yan bir takım prostat hücrelerinin teftiş dışı büyümesi ve normal hücrelerin yerini alması ile ilk olarak çevre dokulara ileri evrede ise uzakta organlara yayılması laf konusu olmaktadır. Kemiklere yayılma olduğu durumlarda ise Ağrı ve kırıklar ortaya çıkabilir. Hem kanserin özellikleri keza de hatalı tedavisi idrar kaçırmaya ve sertleşme bozukluğuna niçin olabilmektedir. Prostat kanserini erken evrede saptama etmenin en etkin yolu tarama yapılmasıdır. Prostat kanserinin belirtileri ortaya çıkmadan erken tanısı için bir takım tarama yöntemleri kullanılmaktadır. Bu tarama yöntemlerinin 50 yaşından sonra bütün erkeklere yılda bir uygulanması önerilmektedir.

Prostat kanseri bu şikayetlerle kendini belli ediyor

1. İdrar yapma güçlüğü
2. İdrar akışında güç azalması
3. Menide ya da idrarda kan görülmesi
4. Boşalma sırasında ağrı
5. Kasık bölgesinde rahatsızlık hissi
6. Kemik ağrıları
7. Sertleşme bozukluğu prostat kanserine işaret edebilir.

Risk grubunda mısınız?

•İleri yaş
•Siyahi ırktan elde etmek
•Ailede prostat ve meme kanseri öyküsü
•Hayvansal yağ ve proteinden varlıklı beslemek
•Androjen adı verilen erkeklik hormonunun pozitif olması
•Dingin yaşam

Bu gruptaki kişiler risklerini bilmeli, erken tanı ve tedavi için bevliye uzmanına başvurmalıdır.

Erken evrede en etkin çare cerrahi

Kanserin büyüme hızı, dağıtım durumu, hastanın genel afiyet ve uygulanacak tedavinin etkinliğinin yanı sıra, muhtemel bağlı etkilerine de emrindeki olarak değişik tedavi seçenekleri tercih edilebilir. Artı erken evrede tespit edilen prostat kanseri anında çare edilmeyebilir. Bir Takım hastalarda çare yerine takip önerilebilir. Cerrahi, erken dönem prostat kanserinin en yaygın ve en başarılı tedavisidir. Robotik, laparoskopik ve açık cerrahi yöntemler mevcut olup her bir cerrahi usul hastaya kadar seçim edilmelidir. Cerrahi yaklaşımda hedef prostatın tamamının alınmasıdır. Uygun vakalarda prostat çevresinde yer alan ve peniste sertleşmeye muavin olan sinirler korunabilir.

Bu yazı 702 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun