" /> Prostat büyümesi sebepleri ve tedavisi – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Prostat büyümesi sebepleri ve tedavisi

Paylaş
 
Ahali arasında aşina adıyla “sevecen prostat büyümesi”, prostatın en sık görülen hastalığıdır. Hastaların yaşam kalitesini manâlı ölçüde negatif etkileyen bu sıhhat sorunu, öbür prostat hastalıkları gibi soğuk havalardan oldukça etkilenmektedir. Hastaların şikayetleri bilhassa güz ve kış mevsimleri ile birlikte büyüme gösterir. Memorial Antalya Hastanesi Bevliye Bölümü’nden Doç. Dr. Mutlu Ateş, soğuk havaların prostat şikayetleri üzerindeki etkisi ve insancıl prostat büyümesinin tedavisi hakkında veri verdi.
Soğukla şikayetler artar 
Havaların soğumaya başladığı sonbahar ve kış mevsimlerinde prostat ile ilgili şikayetler de artmaktadır. Çünkü soğuktan maksimum etkilenen organlardan biri prostattır. Soğuğa maruz kalma durumunda hastalarda AKUT kötüleşmeler görülebilir. bu nedenle, ilaç tedavisi ile prostat şikayetleri denetim altına gücenmiş hastaların ilaçları, kış aylarından fazla havaların ısınacağı yaz aylarında bıraktırılmaktadır.
Acılı ve baharatlı besinlere dikkat! 
Prostat hastalıklarını artıran ve hastaların şikayetlerini tetikleyen ikinci kayda değer neden de gıda alışkanlıklarıdır. Prostatta geçici olarak oluşturduğu ödem nedeniyle; acılı, turşulu, baharatlı ve mayalı gıda ile içecekler prostat ile ilgili sıkıntıları artırmaktadır. Emin bir süre daha sonra bu etki ortadan kalkar.
Kalıtımsal aşinalık da manâlı 
insancıl prostat büyümesi genetik geçişli bir hastalıktır. Ailesinde ve birinci derecede yakınlarında prostat şikayetleri olan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski yüksektir. Prostat büyümesine kalıtımsal yatkınlığı olan şahısların 40 yaşından daha sonra uyumlu olarak kanda PSA değerini ölçtürmesi ve doktorunun gerekli gördüğü durumlarda ultrason takibi yaptırması önerilir. Bu hastalar soğuk havadan daha çok etkilenmektedir.
Prostat büyümesi belirtileri
Prostat büyümesi genel olarak “insancıl bir bitki örtüsü” olarak büyüme şeklindedir. bu nedenle kişiler daha artı idrara çıkma ile ilgili sorunlarla karşılaşınca bir doktora başvurmaktadır. Hastaların şikayetleri; hafif, orta ve şiddetli olarak sınıflandırılır. İdrar akıntı hızının ve gücünün azalması, prostat büyümesinin açılış belirtileridir. Buna eklenen sık sık idrara çıkma ve idrar yaparken zorlanma gibi sıkıntılar, kişide insancıl prostat büyümesinin göstergesidir. Özellikle gece idrara kalkma alışkanlığı olmayan erkekte birkaç kere idrara çıkma gereksinimi de hastalığın kayda değer belirtileri aralarında yer alır.
Çare edilmediğinde böbrek yetmezliği oluşabilir 
insancıl prostat büyümesi; prostat muayenesi, kan testleri ve gerektiğinde yapılan prostat iğne biopsisi ile
teşhis edilmektedir. Hastalık tedavi edilmediği ve zorunlu önlemler alınmadığı takdirde böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bunun yanı sıra; tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, mesane taşları ve bunların niçin olduğu kronik irritasyonlara yan mesane kanserleri gelişebilmektedir.
Prostat büyümesinde yeni cerrahi yöntemler
Tedaviye, şikayetlerin derecesine tarafından karar verilir. Hastalar ilaçla peşine düşüp peşine düşüp takip edilir ya da cerrahi işlemler uygulanır. Geçmişte uygulanan açık cerrahilerin yerini, insanlar arasında burgu yöntemi olarak da bilinen ve altın standart çare olan TUR-P yöntemi almıştır. Bu yöntemin son dönemlerde bipolar enerji ve lazer yöntemleriyle birlikte kullanılmasıyla, ameliyatlar daha seri bir şekilde yapılmakta ve kanama miktarı azalmaktadır. Hastalar cerrahi müdahale arkasından bilirkişi hekim tarafından dikkatli şekilde peşine düşüp peşine düşüp takip edilmeli ve bol su içmeleri konusunda da uyarılmalıdır.
Bu yazı 890 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun