" /> Prezervatif, Prezervatif Nedir ve Nasıl Kullanılır? – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Prezervatif, Prezervatif Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Paylaş
 

Prezervatif (kaput da denir) bir ucu kapalı, lastik silindir biçimli bir kılıftır. Paketinde kalın kenarlı bir daireye ben­zer. Sertleşmiş penis üstüne çekildiğin­de açılır. Penisten boşalan bütün sper­mayı tutarak, kadının rahmine ulaşma­sını engeller.

Takılırken, prezervatifin ucu bir elin işaretparmağı ile başparmak arasında tutulmalı ve böylece sperma için yer bı­rakılmalıdır. Bu, patlama riskini azal­tır. Bazı tiplerinin ucunda ise bu amaç­la yapılmış küçük bir meme bulunur.

Prezervatif, ön sevişme sırasında bir miktar spermanın akabilmesi nedeniyle, sevişmeden önce takılmalıdır. Seviş­meyi kesintiye uğratması prezervatifin olumsuz yönlerinden biridir, ancak ço­ğu çift bu işlemi sevişmelerinin bir par­çası haline getirerek sorunun üstesin­den gelir.

Vajinaya girerken yırtılmalarını önle­me amacıyla bazı prezervatifler yağlan­mış halde satılır. Bu türden kullanılmı­yorsa, yağlayıcı olarak bir spermisit kul­lanmak en uygunudur (kesinlikle vaze­lin kullanılmamalıdır, plastiği zedeler). Spermisit, prezervatifin bozuk olma ris­kine karşı kullanılması zaten gerekli olan ek bir önlemdir.

Penis vajinadan çekilirken prezerva­tif penisin tabanından tutularak sıyrıl­ması, dolayısıyla spermanın akması ön­lenmelidir. Prezervatif, ‘geri çekme’ ve vazektomi (erkekte kısırlaştırma ameli­yatı) dışında, erkeğin uyguladığı tek ge­belikten koruyucu yöntemdir. Spermisitle birlikte, doğru olarak kullanılırsa, koruyuculuğu yüzde 96-97’dir.

Bu yazı 1872 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun