" /> Kısırlığa neden oluyor! – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Kısırlığa neden oluyor!

Paylaş
 

Sperm tahlilinde enönemli parametrelerden birisi, sperm hareketinin kalitesidir. Normalde tüm spermlerin en azından üçte biri, ileri dürüst hareket edebilmelidir.

Spermin yumurtaya ulaşması ve içine girebilmesi için sperm kuyruğunun çok adaleli hareket etmesi gerekir. Hareketli sperm sayısı ne dek eksik ise, hamilelik gelişme olasılığı da o derece düşük olur.

Sperm hareket bozukluklarının en ciddisi “total immotilsiliyasendromu” dediğimiz durumdur.  Yani sperm hücrelerinin tamamı hiç hareket etmemektedir. Sperm kuyruğunun yapısı, akciğerleri döşeyen ve siliya adı bahşedilen hareketli kılcıklarla aynı olduğu için, bu erkekler çocukluklarından itibaren bununla beraber solunum yollarından da çoğu kez iltihaplanma, öksürük gibi şikâyetlerde bulunurlar.

Çünkü kılcıkların görevi, solunum yollarında biriken sekresyonu balgam şeklinde dışarı taşımaktır. Eğer yeterli görev yapmazlarsa bu akışkan akciğerlerde birikerek mikropların yerleşmesine ortam hazırlar.

Hastalığın temelinde sperm kuyruğunu yaratıcı ve aksonem denilen yapıda hareketi karşılayan kolların allah vergisi gelişmemesi yatar. Artı nadir olup, 20 bin kişiden birinde görülür. Benzer bozukluk solunum yollarında da olduğu için hastalarda bununla birlikte bronşit, sinüzit, bronşektazi gibi rahatsızlıklar da ortaya çıkar.

Bazen gözlerde, retinitispigmenoza adı bahşedilen ve görme bozukluğuna yol açan bir rahatsızlık da gelişebilir. Hastaların bir kısmında kalp sağda yer alır. Buna;“Kartagenersendromu” adı verilir.

Bu bozukluk tamamen allah vergisi gelen inşa bir defekten kaynaklanır. Kalıtımsal bir eksiklik de söz konusu olabilir.  Belirtilen tanısı, spermlerin elekronmikroskop ile incelenmesiyle konulur. Tüp bebek yapılırsa çocuk sahibi olunması mümkündür.

Çocukta kalıtımsal bozuklukların ortaya çıkma riskine aleyhinde aile mutlaka bilgilendirilmelidir.  Lakin spermlerde hareket bozukluğu yapan ve ilaçla tedavi edilebilecek başka nedenler de olabileceği için, böyle erkeklerin detaylı olarak araştırılması gerekir.

Tüp bebeğe geçmeden önce, bu spermlerin canlı olup olmadıkları canlılık testleri (HOS ya da Eozin testi) ile yoklama edilmelidir. Sperm hareket bozukluklarının bir kısmı ilaç tedavisinden menfaat görebilir.

 

Bu yazı 697 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun