" /> Kısır Erkeklerde Yeni Sperm Üretimi – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Kısır Erkeklerde Yeni Sperm Üretimi

Paylaş
 

Kısır Erkeklerde Yeni Sperm Üretimi

Kısırlık, bilinen tanımı ile çocuk sahibi olmanın imkânsız olduğu bir durum olarak açıklanmaktadır. Elbette ki günümüzde, tıbbın oldukça gelişmesi ile birlikte, bazı alternatifler sunularak, kısırlık tedavisi ya da kullanılan yöntemler ile çocuk sahibi olabilmek mümkün hale geliyor.

Lyon’da bulunan bilim adamları, bu duruma sahip olan erkek testislerinden aldığı parçalar ile yeni spermler üreteceklerini öne sürdüler. Spermlerin kök hücresini bulunduran bir parça alıp, kültür kabına koydukları bilinmektedir.

Fizyolojik koşulları oldukça iyi sağlamakta olan kültür kabı, testislere özel olarak yapılmıştır. Bu tasarım sayesinde, sperm hücreleri yaklaşık olarak 72 saat gibi bir süre ile olgunlaşması sağlanmaktadır. Ve böylelikle de bu süreç sonrasında sağlıklı spermler haline getirilerek, sağlıklı spermleri dondurarak, istenildiği zaman kullanma şansını erkeklere sundu.

Klinik testler seneye başlıyor

Yine başka bir haberde de bilgi aldığınız gibi, 2017 yılında, Fransız bilim adamları, bu spermleri, klinik testlerden geçirerek, kullanılacak olup olmadığını test edebileceklerdir. Böylelikle artık erkeklerin, kısırlık sorunlarından kurtularak, bebek sahibi olabileceklerini iletti.

Her ne kadar bu yöntem deney aşamasında olsa da, artık 2017 yılından sonra, bu spermler ile çocuk sahibi olabilmek mümkün hale gelebilir.

Son 50 yılda sperm sayıları

Kanser tedavisi gören çocukların da kısırlık riski taşıdığını belirten bilim adamları, yıllık 800’den fazla çocuğa da umut olacağını belirtti.

İlk olarak farelerde denenen bu deney, daha sonra maymunlarda da denenerek, başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Son 50 yılda sperm sayılarının yarıya düştüğü de verilere dayanılarak sizlere sunulurken, ilerleyen zamanlarda bu yönteme gerçekten ihtiyaç duyacak insan sayısı da oldukça fazladır.

Kısır Erkeklerde Yeni Sperm Üretimi

Bu yazı 1200 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun