" /> Kasıkta şişlik neyin belirtisi? – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Kasıkta şişlik neyin belirtisi?

Paylaş
 

Kasık fıtığı 70 yaş üzeri her iki erkekten birinde görülüyor. Kasık fıtığı nedir, niçin olur, kasık fıtığının belirtileri ve kasık fıtığı çare yöntemleri nelerdir?

Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Mehmet Güler, kasık fıtığı hakkında açıklamalarda bulundu. Kasık fıtığının kasıktaki karın duvarın zarlarının zayıflaması sonucu meydana geldiğini belirten Op. Dr. Güler, “Birçok zaman kasıkta yumuşak doku şişliği, ara sıra de kasık Ağrısı şeklinde kendini gösterir. Şişkinlik ayakta durmak, öksürmek hatta ıkınmakla belirginleşir” biçiminde konuştu.

Çok küçük fıtıklar hariç teşhis için yalnızca muayenenin tatmin edici olduğunu bildiren Op. Dr. Güler, “Kasık fıtığı erkeklerde kadınlara değin 7 kat daha sık görülür. Sıklığı yaşla artar. 70 yaş üstünde yaklaşık olarak her 2 erkekten birinde kasık fıtığı vardır.

Bağ dokusu bozukluğu olanlarda, şişmanlarda, karın içinde sıvı toplanması olanlarda, uzun süreli öksürüğü olanlarda, uzun süreli kabızlığı olanlarda, ağır işlerde çalışanlarda kasık fıtığı daha çok görülür. Sağ tarafta daha artı görülür” biçiminde konuştu.

“Fıtık gelişimine zemin anne karnında başlıyor”

Kasık fıtığının erkeklerde daha sık görülme nedenlerine de değinen Op. Dr. Güler, “Erkeklerde, kasıklarda potansiyel zayıflık yaratıcı bir tünel bulunur. Bu tünelin içinden sperm kanalı ve yumurtalara giden damarlar geçer.

Erkekler anne karnındayken, karın içinde oturmuş durumda olan yumurtalar torbaya bu kasık tünelinden geçiş yaparak inmektedir. Tünel, geçişten sonra kapanmaktadır. gerçi bu şart ileri yaşlarda dokulardaki zayıflama ve mecburi faktörlerin de katkısıyla fıtık gelişimine zemin oluşturmaktadır” dedi.

“Değişik ölçülerde gözlemlenebilir”

Kasık fıtığının en manâlı belirtisinin kasıkta şişlik olduğunun altını çizen Op. Dr. Güler, “Şişlik başlıca ayakta dururken belirginleşir, uzanınca hafifler ya da kaybolur. Bu şikayet süresiz bir şekilde bir kabarıklıktan, yumruk büyüklüğünde bir şişliğe dek öbür ölçülerde gözlenebilir.

Kasık fıtığı, bazı hastalarda kasıkta sızı ya da şişlikle beraber görülen ağrıyla ortaya çıkabilir. Fakat bu olasılık ağrısız bir şişkinlik olmasına göre daha nadirdir. Bilhassa sıkışıp kalmaya müsait ufak fıtıklarda sancı daha ön planda olabilir” ifadelerini kullandı.

“Çare edilmeyen fıtık tehlikeli”

Kasık fıtığının uzun süre çare edilmemesinin sorunları büyütebileceğini bildiren Op. Dr. Güler, “Zaman geçtikçe onarılması gereken alan büyür. Bir Takım fıtık tiplerinde deri altında, bazılarındaysa torbada şişkinlik gelişebilir. Özellikle torbada oluşacak şişkinlik günlük hayatı etkileyecek derecede sorun oluşturabilir. Zamanla gelişen şişlik ameliyatı da nispeten zorlaşacaktır. Şişkinlik içinden sarkan kısım ara sıra karın örtüleri, ara sıra de ince bağırsak olabilir” dedi.

“Sıkışma atağı olabilir”

Sarkan kısmın çoğu zaman kendiliğinden karın içine dönebileceği gibi ara sıra de fıtığın oluşturduğu tünelin en sıcacık yerinde kapana sıkışmış gibi sıkışıp kalabileceğini hatırlatan Op. Dr. Güler, “Uzun vadede her 3 hastadan birinde bir sıkışma atağı olması beklenir. Aşağı Yukarı her 20 fıtık hastasından birinde sıkışıp kalmanın 3-4 saatten uzun sürmesi, boğulma görülebilir.

Fıtıkta boğulma, bağırsakta çürümeye yol açabilir. Bu durumda bulantı-kusma, ateş, çarpıntı, kasıkta morarma gibi belirtiler görülebilir. Bu hayatı tehdit etme eden bir durumdur ve acele ameliyat gerektirir” diye konuştu.

Kasık fıtığı ameliyatından sonradan takriben bir hafta meslek ortamından uzaktan kalınmasının önerildiğini belirten Op. Dr. Güler sözlerine şöyle devam etti:

“Herzamanki gündelik fizik aktiviteleri yapmaya engel yoktur. İki hafta dek kasığı germeyi gerektiren işlerden, otomobil kullanmaktan ve cinsel birleşmeden uzaktan durulması uygun olur. Kabız kalmamaya uyarı edilmelidir. Kısa mesafe yürüyüşler yapılabilir. Bir ay süreyle 8-10 kilodan artı siklet uyandırmak, ağır fizik egzersizler, Tenis, futbol vb. sporlar sakıncalıdır.”

Bu yazı 890 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun