" /> Kanser Baba Olmaya Engel mi? – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Kanser Baba Olmaya Engel mi?

Paylaş
 

Kanser Baba Olmaya Engel mi?

                Kanserin, babalık olmaya engel mi sorularına yönelik, Bahçeci Sağlık Grubu Umut Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ulun Uluğ, eğer ki gerekli önlemler alınırsa, kanser, baba olmaya engel teşkil etmeyecektir diyerek, konuya açıklık getirerek, erkeklere bir umut oldu.

Ülkemizde ve dünyada da oldukça hızlı artan kanser ve kanser belirtileri, üreme sağlığında etkili olabilse de, bazı önlemler alınırsa, korunabilmenin mümkün olduğu ortaya çıktı. Özel olarak, yaş sınırının daha aşağılarda olması, üreme sistemlerinin devamı, bu fonksiyonların koruması da önem kazandı. Peki, üreme sistemlerine ne gibi etki veriyor ve babalığa bu durum engel teşkil ediyor mu?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Doç. Dr. Ulun Uluğ, her ne kadar kalıcı olarak kısırlığa sebep olsa da, tedavi süreçlerinin mümkün olduğu ve kısırlık ortaya çıkmadan önce bazı tedbirlerin alınabileceği konusunun altını çizdi. Erken teşhisin bu konuda da ciddi önem taşıdığını belirterek, üreme sağlığını koruma yöntemleri ile babalık şansını öldürmeyeceği üzerinde durdu.

Nasıl önlem alırsınız?

                Elbette ki kemoterapi tedavisinin, sperm üzerinde etkileri bulunmaktadır. Olumsuz olarak sperm hücrelerine etki ederek, bazı sorunlara sebep olabilmektedir.

Sperm dondurma yöntemi

Alternatif bir yöntem olarak hastalara sunulan bir yöntem ise, sağlıklı spermleri dondurmaktır. Yaklaşık olarak 30 yıldır bu yöntem ile gebelikler sağlanmaktadır. Elbette ki gerçekleşen gebeliklerin pek çoğu sağlıklı bir şekilde ortaya çıkarılmaktadır. Uzman doktorlarınızdan konu hakkında kendinize has analizleri yaptırarak, bilgiler edinebilirsiniz.

Kanser Baba Olmaya Engel mi?

Bu yazı 1095 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun