" /> İdrar Yolu Ve İltihabı Sebebleri Tedavisi – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

İdrar Yolu Ve İltihabı Sebebleri Tedavisi

Paylaş
 

İdrarın dışarı atılmasını sağlayan ve kadın ile erkekte farklı yapıda olan idrar yolunda, çoğunlukla ağrılı olan iltihaplar oldukça yaygındır.

İdraryolu (üretıa), idrarkesesi boy­nundan dışa açılan noktaya kadar uza­nan bir borudur. İki cinste de işlevi id­rarın dışarı atılmasını sağlamaktır. An­cak erkekte ve kadında yapısı farklıdır ve erkeklerde sperm de idraryolundan atılır.

Erkekte idraryolu

Erişkin erkeklerde idraryolu üç bö­lümden oluşur ve toplam boyu 20 cm’yi bulur. Boyu 2,5 cm kadar olan ilk bö­lüm kesenin çıkışından başlayıp prosta­tın içinden geçer.

İdraryolunun orta parçasının boyu ancak 12 mm’dir. Bu bölüme “zarsı idaryolu” denir.

Son (15 cm’lik boyu ile en uzun) bö­lüm ise, “süngersi bölüm ’’olarak adlan­dırılır. Bu bölüm penis içinde yer alır.

Kadında idraryolu

Kadında idraryolu çok daha kısadır. Başlıca görevi idrarın atılmasını sağla­yan bir kanal oluşturmaktır. Çapı 1 cm kadar olan idraryolu mukus salgılayan bezlerle çevrilidir. Bu kadar kısa olma­sı ve kolayca enfekte olabilen bir böl­geye açılması, kadınların idraryolu en­feksiyonlarına sık yakalanmalarına yol açar.

İdraryolu iltihabı

İdraryolunda görülen başlıca rahat­sızlık, iltihaptır. Her türlü mikroorga­nizma iltihaba yol açabilir, ama en sık görüleni bakteri enfeksiyonlarıdır.

Nedenleri

İdraryolunda iltihap pek çok neden­le oluşabilir. Boşaltım sistemindeki en­feksiyonların yayılması, kadınlarda va­jina enfeksiyonları, uzun süre sonda bı­rakılması ya da makattan bulaşan bak­teriler gibi etkenler idraryolunda iltiha­ba yol açabilir. Belsoğukluğu da idrar­yolunda iltihap yapar. Ancak yaygın gö­rülen bir tür idraryolu iltihabı, yine cin­sel ilişkiyle bulaşmasına karşın belsoğukluğundan kaynaklanmamaktadır.

Bu yazı 1239 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun