" /> Genel seçim 2019: Hastanedeki çocuğa yapılan yanlış bilgilendirme savaşı – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Genel seçim 2019: Hastanedeki çocuğa yapılan yanlış bilgilendirme savaşı

Paylaş
 

NHS’yi seçimde ön plana çıkaran ve Boris Johnson için kampanyada zor bir güne yol açan görüntü.

Leeds General Infirmary, şüpheli zatürree ile kabul edildikten sonra hastanede yatmakta olduğu düşünülen dört kişilik Jack ailesinden özür diledi.

Hastane sağlık müdürü Dr. Yvette Oade, ünitenin “istisnai derecede yüksek talep” yaşadığı için hiçbir yatak bulunmadığı için “çok üzgün” olduğunu söyledi.

Ancak bu açıklamaya rağmen, fotoğrafın sahnelendiğini iddia eden sosyal medyada çok sayıda yayın yayıldı. Peki bu iddialar nereden geldi?

Yorkshire Evening Post ve Daily Mirror’ın ön sayfasına basılan fotoğraf Jack’in annesi tarafından çekildi.

O geldiğinde ve bir yatak ve oksijen verildikten sonra görüldüğünü, ancak birkaç saat sonra yatağın başka bir hastaya verilmesi gerektiğini ve Jack’in dört saatten fazla olmadan bir süre kaldığını söyledi.

Annesi daha sonra oğluyla birlikte montlu geçici bir yatak yaptığını ve fotoğrafını çektiğini söyledi.

Pazartesi günü, bir ITV gazeteci Boris Johnson’a fotoğrafını telefonunda göstermeye çalıştı, ancak başbakan ilk başta bakmayı reddetti.

Görüntüler yalnızca Twitter’da milyonlarca kez izlendi.

Yayınlar hakkında ne biliyoruz?

Başbakan ile görüştükten birkaç saat sonra, bu yazı, Leeds Hastanesinde kıdemli bir hemşire olan “iyi bir arkadaş” na göre, annenin medyaya göndermek için fotoğraf düzenlediğini iddia eden Facebook’ta ortaya çıktı. Çocuğun hastane arabası vardı.

İlk önce 9 Aralık’ta saat 18: 30’da GMT’de düşündüğümüz Facebook’a gönderildi. En az 20.000 kez paylaşılan bu yayın o zamandan beri silindi.

BBC Newsnight, Leeds hastanesinde kıdemli bir kız kardeşi olan iyi bir arkadaşa sahip olmadıklarını söyleyen bu hesabın sahibiyle konuştu.

50’li yaşlarında ismini vermek istemeyen kadın, pazartesi öğleden sonra eski bir okul arkadaşı olduğunu iddia eden birinin arkadaşlık isteğini kabul ettiğini söyledi. Onları tanımadığı halde, kabul etti ve sonra yeni arkadaşının Facebook sayfasına baktı.

Hastane hakkındaki yazıyı gördü ve kopyalayıp kendi hesabına yapıştırdı. Birden viral hale gelme şeklinin, koordine bir iş bulma kurbanı olduğuna şüphelenmesini sağladı. Şimdi sosyal medya hesaplarını devraldı.

Orijinal Facebook gönderisine benzer ifadelere sahip yazılar, Pazartesi akşamı birkaç saat içinde Twitter’da ortaya çıktı.

Postalar, Daily Telegraph’ın köşe yazarı Allison Pearson ve Muhafazakar politikacı Michael Fabricant gibi hesaplarla paylaşıldıktan sonra daha da genişledi.

Facebook daha sonra “Bir hemşire tanıyorum …” iddiasının olgu kontrol kuruluşu Full Fact tarafından yanlış olarak değerlendirildiğini ve okurlara bu şekilde işaretlendiğini söyledi.

“Öyleyse hala paylaşılıyorsa, insanların haber yayınlarında çok daha düşük görünecek ve“ Full Fact’in gönderisine bağlanan “yanlış bilgi” yazan gri bir kaplama ekranıyla. ”

Farklı bir yazı, çocuğun yanındaki nesnenin bir yatak olduğunu ve dolayısıyla fotoğrafın sahnelendiğini ileri sürdü. Ancak Jack’in ailesine olan özründen dolayı hastane orada yatak olmadığını söyledi: “Tedavi odasında sadece sandalye mevcut olduğu ve yatak olmadığı için çok üzgünüz.”

Bu iddia ilk önce Facebook’ta bir Brexit yanlısı grupta yayınlandı ve benzer hesaplarla paylaşıldı. Daha sonra Twitter’a da yöneldi.

Üçüncü gönderide, çocuğun kullandığı oksijen maskesi türüne göre fotoğrafı sorgulayan eski bir pediatri hemşiresi olduğu iddia ediliyor.

PickleBertie adında bir tane olmak üzere bir kaç Twitter hesabı tarafından paylaşıldı ve artık silinen tweetin arşivlenen versiyonuna göre 529 kez retweetlendi ve 739 kez beğenildi.

PickleBertie’nin hesabı şimdi silindi, ancak Twitter sayfasının Aralık ayının başından itibaren arşivlenmiş bir sürümü yüksek bir anonimlik seviyesi ortaya koyuyor (İngiltere bayraklı bir köpeğin genel bir resmi ve bir isim veya diğer sosyal medya sayfalarına bağlantı gibi kişisel detayları yok) ).

Bu yazı 995 kere okundu.
Etiketler:
çocuk hastanesi
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun