" /> Etkili Deadlift Teknikleri – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Etkili Deadlift Teknikleri

Paylaş
 

Etkili Deadlift Teknikleri

Spor yapanlar için bazı temel hareketler vardır ki bunların başında deadlift geliyor. Her ne kadar deadlift hareketleri yapılması zor olmasa da tüm kasları çalıştırması açısından oldukça önemlidir. Deadlift teknikleri ile karın, kol, göğüs, bacak gibi birçok kas etkili bir şekilde çalışarak güçlenirken bir yandan bilek, bel, kalça gibi bölgelerde meydana gelebilecek sakatlıklar önlenir.

Sumo Deadlift
Bu çeşidi bazı kişiler için kolay ve doğal gelmektedir. Sumo deadlift, özellikle esneklik isteyen bir harekettir. Eğer yeterince açma germe hareketi yaparsanız esneklik elde edebilirsiniz. Bu harekette barı elinizin biriyle içten diğeriyle dıştan tutuyorsunuz. Böylece daha farklı kas grupları etkileniyor, dizleriniz kırılarak üst bacak ve kalçalar etkili bir şekilde çalışıyor.

Clean-Grip Deadlift
Bu hareket daha çok olimpik halterciler tarafından kullanılmaktadır. Diğer çeşitlere göre bunda daha fazla diz kırılması vardır. Squata çok benzeyen bu harekette üst bacak çok iyi çalışır. Bu hareket halterle beraber uygulanır ve bu nedenle bacağınızın kayma tehlikesi vardır. Uzun çorap ve altlıklar giyerek kaymaya karşı önlem alabilirsiniz. Bu hareketi uygularken alçak squat yapar ve göğsünüzü dik tutarsınız.

Snatch-Grip Deadlift
Üstteki tekniğe çok benzemekle birlikte tutuş şekli daha geniştir. Olabildiğince geniş bir şekilde tutarak yapacağınız bu harekette sırtınızın üst bölgesini verimli bir şekilde çalıştırırsınız. İlk başladığınızda güvenli olmak adına hafif ağırlıklar kullanmanız yerinde olacaktır. İlk başladığınızda omuzlarınız kalçalarınızdan yüksekte olmalı. Yine kalçalarınızda dizlerinizden yüksekte olmalı. Kısa kollular için zor bir harettir.

Dumbbel Deadlift
Bu hareket barı yada halteri olmayanlar için güzel bir alternatif teşkil etmektedir. Burada dumbbell pozisyonuna dikkat etmelisiniz. Dumbbelli bacaklarınızın ön kısmında tutup normal deadlift hareketini çalışabilirsiniz. Zorlaştırmak için tek bacağınız havada yapabilirsiniz.

Bu yazı 1220 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun