" /> Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

Paylaş
 

Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

Son yıllarda genel olarak ileri yaş erkeklerde görülen prostat kanseri, etnik, genetik ya da diyetle ilgili faktörler ile ortaya çıkabilmektedir. Kadıköy Şifa Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Günhan, bahsedilen prostat kanserinin, erken teşhisinin hayat kurtarabileceği yönünde açıklamalarda bulunuyor. Prostat kanseri şikâyetleri, iyi huylu prostatın büyümesi ile ilgili belirtilerin, birbiri ile orantılı olduğu Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Günhan tarafından açıklananlar arasındadır.

Genel olarak prostat şikâyetleri arasında yer alan belirtilerden bahsetmek gerekirse eğer, Günhan sizlere şunlardan bahsediyor.

  • Rahatsız edici ve tıkayıcı özellik
  • İdrar yapma bozuklukları
  • İdrar yollarında düzensizlik
  • Sık idrara çıkma hissi
  • İdrar yaparken yanma
  • İdrarda kan şekli

Eğer ki aile de ve birinci derece de prostat kanseri bulunmuyorsa, ortalama olarak 50’li yaşlarda prostat taraması yapılması gerekmektedir. Eğer ki, birinci derece akrabalarda prostat kanser teşhisi konulmuş ise, bu yaş sınırının biraz daha aşağılara çekilmesi ve prostat kanser taramasının 40’lı yaşlarda gerçekleştirilmesi gerekmektedir. PSA kan testi ve muayenesi, düzenli olarak yapılmalıdır. Yıllık olarak mutlaka, PSA muayenesi gerçekleştirilmesi, prostat kanserinden hayatını kaybetmemek üzere, öneriler arasındadır.

Yapılan testlere göre, PSA değerleri normalin oldukça üstünde yer alıyorsa, sınıflamanın yapılabilmesi için, MR tetkikleri ya da kemik sintigrafisi istenebilmektedir. Tüm batın MR tetkikleri bu durum için oldukça önemlidir. Erken teşhisin hayat kurtardığı prostat kanseri, ileri yaşlarda önemsenmesi gereken bir durum olara bilinmelidir.

Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

Bu yazı 1146 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun