" /> Erkekte Yaşdönümü 2015 – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Erkekte Yaşdönümü 2015

Paylaş
 

Orta yaşlı erkeklerde görülen davranış değişiklikleri, yaşdönümü belirtileri olarak yorumlanır. Oysa gerçek neden, hormon değişiklikleri değil, yaşlanma korkusudur. Gerekli “tedavi”, kendilerine güvenlerini yitirmemelerine yardımcı olmaktır.

Orta yaşa ulaşan erkeklerde olaylar karşısında aşırı gerginlik, depresyon, ça­resizlik, kendine güvenini yitirme ve çevresindekilerle anlaşamama gibi belirti­ler görülebilir. Bazıları bu değişiklikle­ri yaşdönümüne bağlarlar, ama doktor­lar erkekte yaşdönümünün, kadınlarda­ki gibi fiziksel bir gerçeklik olmadığı gö­rüşündedirler. Bu belirtiler daha çok, er­keğin, bazı fiziksel değişikliklerin gittik­çe daha çok farkına varması ve orta yaş ile birlikte belirginleşen toplumsal, psi­kolojik ve aileye bağlı baskıların sonucudur.

Nedenleri

Yaşdönümü belirtileri bazı erkekler­de hiç görülmez, ama bazılarında, özel­likle de korkulu ve çekingen tiplerde or­taya çıkar. Belirtilerin birçok nedeni ola­bilir. Bazı erkekler mesleklerinde en üst düzeye ulaşınca daha fazla ilerleyemeyeceklerinin bilincine varır, evlenip aile kurma fırsatını bulamayanlar gelecek­leri konusunda korkuya kapılır, kimisi de çekiciliğinin ve cinsel gücünün eskisi gibi olup olmadığı konusunda kuşkuya düşer.

Bu dönem, iki tip erkek için özellikle tehlikelidir: Sıkıntı ve endişelerini unut­mak için işlerine sarılan aşırı iş düşkün­leri ile kendilerine güvenlerini ve özbeğenilerini çevrelerinin yargılarına dayan­dıranlar. Kendine güvenme ve beğenme açısından eksiklik duyan erkekler, değişiklikler ve baskılar karşısında daha şiddetli tepki gösterirler.

Bu yazı 1377 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun