" /> Erkeklerde Yaşdönümü Belirtileri Ve Tedavisi – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Erkeklerde Yaşdönümü Belirtileri Ve Tedavisi

Paylaş
 

Belirtiler

En çok ruhsal belirtiler görülür. Kişi birden mesleği, ailesi ya da geleceği ko­nusunda karamsarlığa kapılır; dikkati­ni yitirir; belleği zayıflar. Kolay kızdı­ğından ailesi ve dostları ona karşı dik­katli olmak zorunda kalırlar. Çevresin­dekileri eleştirmeye başlar; karısının ve ailenin öteki üyelerinin isteklerine kar­şı çıkar. Uyuşukluk ile aşırı hareketli­lik arasında değişen, apansız davranış değişiklikleri gösterir.

Ruhsal belirtilerin yanı sıra, cinselli­ğe ya da eşe karşı ilginin azalması, ikti­darsızlık ya da tam tersine cinsel isteğin artışı ve genç kadınlara yönelme gibi cinsel sorunlar da ortaya çıkabilir.

Bazen de beklenmedik ateş basmala­rı, çarpıntılar ve uykusuzluk gibi fizik­sel değişiklikler görülür. Kadındaki me­nopozu anımsatan bu değişiklikler, hor­mon dengesizliğinden değil, çoğunluk­la kan basıncının değişmesi ile duygu­sal gerilim ve heyecanlardan kaynaklanır.

Tehlikeler

Bazı erkekler ciddi depresyonlara gi­rerler ya da hiç gerek yokken yaşamla­rında önemli değişikliklere kalkışırlar.Doğal olarak bu da, kişiyi etkilemenin yanı sıra, ailesi, dostları ve iş arkadaş­ları arasında da istenmeyen tepkiler do­ğurabilir.

Tedavi ve sonuç

Yaşdönümü belirtileri için alınabile­cek bir ilaç yoktur, ama ciddi durum­larda anksiyeteyi, yani sıkıntı ve endi­şeyi azaltıcı ilaçlar yararlı olabilir.

Hepsinden önemlisi erkeğin, yaşlan­manın her şeyin sonu olmadığını anla­masıdır. Durumu sağlıklı bir biçimde kabullenmek zaman ister ve üzerinde düşünmeyi gerektirir. Geleceğe yönelik planlar yapmak, umutla beklenecek olaylar yaratır.

Evliliklerin, en çetin dönemlerinden biri de, hem erkeğin hem de kadının or­ta yaşa vardığı ve ikisinin de karşısındakinden anlayış beklediği zamandır. Bu evrede gerekli olan tek şey, çiftin umutsuzluklarını, bunalımlarını, kor­kularını dile getirmesi ve ikisinin de çe­kicilik ve cinsel güç yönünden güven kazanmasıdır.

Erkek, yaşdönümünü, belirtilerle baş etmeyi öğrenerek de olsa, belirtisiz de olsa atlattıktan sonra eski güvenini ka­zanır ve eşine herkesi kıskandıracak öl­çüde yakınlık gösterebilir. Cinsel gücü­nü hiçbir zaman tümüyle yitirmediğin­den ileri yaşlara kadar sevişmekten haz duyabilir. Bu yüzden, korkularını yen­melidir.

Erkeklerde Yaş Dönümü İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Erkekte yaşdönümü belirtilerine karşı yapılabilecekler.
-Fiziksel şikâyetlerinizin tıbbi bir nedeni varsa doktora görünün.

-Geçmişi düşünüp durmayın, geleceğinizi güzelleştirmeye çalışın.

-Düzgün beslenme ve düzenli egzersizle sağlığınızı koruyun.

-Saç biçiminizi ya da giyiminizi en son modaya uydurarak, olduğunuzdan daha genç görünmeye kalkışmayın. Bu, dikkati gerçek yaşınıza çekmekten başka işe yaramaz.

-Korku ve kuşkularınız dayanılmaz olursa, bir doktora ya da psikoloğa başvurun.

Cinsel sorunlarınızı eşinizle konuşmaktan çekinmeyin. Durumun konuşulmayacak kadar ciddileşmesine fırsat vermeyin. Şikâyetleriniz sürerse bir doktora ya da psikoterapiste başvurun.

50 yaşındaki kocam cinsel ilişkiye ilgisini birden yitirdi. Bu yaşdönümü belirtisi midir?

Erkekte yaşdönümü daha çok psikolojik bir durum olduğundan, kocanızın ilgisizliğinin (özellikle apansız olması nedeniyle) başka bir nedeni olsa gerek. Gelecek kaygısı, para durumu, mesleği, sağlığı, başkalarının ve sizin onu ne denli beğendiğiniz ya da sizi cinsel açıdan mutlu edememe düşüncesi, ilgisini yitirmesine yol açan korku ve kuşkular yaratabilir.

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de, orta yaşta hormon değişiklikleri olur mu?

Hayır. Yaşdönümünde kadınlarda büyük hormon değişiklikleri olur. Hormon üretimi iki, üç yıl içinde çok düşük bir düzeye iner. Erkeklerde ise hormonlar 40 yaşlarında azalmaya başlamama düşüş 20-30 yıl sürer. Erkeklerde zaten gerekli miktarın on katı cinsellik hormonu üretildiğinden, hormonlardaki azalma davranışları pek etkilemez.

Babam birden yemek konusunda aşırı titizlik göstermeye ve genç görünmeye önem vermeye başladı. Bunlar yaşdönümü belirtisi olabilir mi?

Belki. Sözünü ettiğiniz değişiklikler kırklı yaşlarının sonuna yaklaşan erkeklerde sık görülür. Aslında babanız hala çekici olduğuna inanmak istiyordur. Ona bu konuda yardımcı olun, çekici olduğunu söylemekten çekinmeyin.

Erkekte yaşdönümü kavramının orta yaşlılarda görülen huysuzlukları, depresyonları ve eşini aldatmayı hoş göstermek için yaratıldığı söylenir. Doğru mu?

Tıpkı bazı kadınların kimi davranışlarını “sinirli” olmalarıyla açıklamaları gibi, bazı erkekler de olumsuz davranışlarını açıklamak için bu tür sözde nedenlere başvururlar. Ama orta yaştaki erkeklerin korku ve kuşkuları çoğunlukla gerçektir.

Bu yazı 1334 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun