" /> Erkeklerde varikosel sebepleri ve tedavisi – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Erkeklerde varikosel sebepleri ve tedavisi

Paylaş
 
Erkek kısırlığının en sık rastlananı varikosel, çocuk sahibi olamamanın esas sebepleri arasında yer alıyor. Varikosel testislerin(yumurtaların) benekli benekli kanını götüren toplardamarların varis biçiminde genişlemesi ve uzamasıdır. Çoğunlukla %90 oranında sol testiste görülür. Erkeklerde kısırlığın en kayda değer nedenlerinden biri ve görülme sıklığı toplumda %15-25 olup 20-35 yaşları grubunda fazladır. Varikosel testislerden alacalı kanı götüren toplardamarların içerisinde yer alan kapakçıkların yetersizliğinden kaynaklanır.
Medicana Bahçelievler Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Başarı Oyman, kısırlığa yol açan varikoselin nedenlerini şu şekilde açıkladı: “Testislerden gelen lekeli kanın içerisinde toksik metabolitler yüksek orandadır. Hem testis fonksionu için kayıtlı bir ısı gereklidir. Varikoselli hastalarda toplardamarlarda biriken alacalı kandan dolayı ısı yükselir, buda sperm yapımını bozar.Varikosel testislerin küçülmesine yani atrofiye uğramasına sebep olabilir.
Her varikoselli hasta kısır değildir. Varikoselli hastaların takriben %70 de sperm yapımı bozulmuştur.Spermiogramda çoğunlukla sperm sayısında azalma, yapısal bozukluklar ve sperm hareketlerinde azalmalar görülür.” dedi.
Varikoselli Hastalar Başlıca 3 Neden İle Doktora Başvururlar
1- Ahenkli ilişkiye karşın çocuk olmaması,
2- Testislerde Sızı,
3- Testislerin bulunduğu scrotumda şişlik.
Varikosel Teşhisi Nasıl Yapılır? 
Üroloji Uzmanı Op. Dr. Galibiyet Oyman, muayenenin elle yapılarak tespit edildiğini belirtirken, yapılan scrotal renkli dopler sonografi ile varikosel teşhisinin yapılabileceğini belirtti. Dr. Oyman, “Varikosel teşhisi konulan hastaya sperm tahlili yapıldıktan daha sonra ameliyata karar verilir. Eğer sperm tahlili basmakalıp ise ameliyat koşul değildir. Fakat, sperm tahlili bozulmuşsa ameliyat şarttır.” biçiminde konuştu.
Varikosel Tedavisi NasılYapılır?
Varikosel tedavisinde cerrahi müdahalenin şart olduğunu bildiren Bevliye Uzmanı Op. Dr. Başarı Oyman, varikosel tedavisi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Ameliyat mikroskopik olarakyapılır. Operasyon kasıktan uygulanır, takriben 30 dakika sürer. Hasta aynı gün taburcu olabilir. Ameliyattan sonra sperm değerlerinde %50-60 oranında düzelme beklenir.
Ameliyattan 3 ay sonradan sperm üretiminde düzelmeler beklenir. Sperm tahlili ameliyattan 3 ay sonra yapılmalıdır. Varikosele alt kısırlığı olan hastalarda başarılı ameliyata rağmen bile hamilelik şansı %40- 60 oranındadır. Varikosel erkeklerde cinsel performansı etkiliyen bir rahatsızlık değildir. Ameliyattan sonrada hastalarda cinsel performansta azalma ya da çoğalma beklenmez.” biçiminde konuştu.
Bu yazı 857 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun