" /> Erkeklerde Saç Uzama Evreleri – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Erkeklerde Saç Uzama Evreleri

Paylaş
 

Erkeklerde Saç Uzama Evreleri

Bu konumuzda saç uzatma evleri hakkında biraz kaç bilgi vermeye çalışacağız sizlere arkadaşlar.

Saç uzatma evresi 3 çeşittir. Yıllık ortalama 15 santim gibi uzama olabilir. Bu rakam yıl içinde genellikle değişebilir ama aşağı yukarı çok fazla bir değişiklik göstermez.

 

Yani sinir strese bağlı olarak bu evre değişkenlik gösterir.

 

İŞTE BU EVRELER

Anajen Evresi: Bu evrede tüylerin uzama başladığıdır. Saçların büyümesi üç evrede de aynıdır ve bu büyüme süreci 3 ile 7 yıl arasıdır. Erkeklerde ve kadınlarda aylık olarak ortalama 1,5 santim gibi büyüme olduğunu biliyoruz. Bir çok araştırmada sıcak havalarda saçlarımızın daha hızlı büyüdüğüdür.

 

Katajen Evresi: Katajen evresinde saçın uzama sürecinden durma sürecine geçtiği evredir. Bu evre yaklaşık olarak iki üç hafta sürer ve saç kökü zayıf hale gelmiş olur.

 

Telojen Evresi: Bu evrede ise zayıflayan saç teli kökünün dökülmeye başladığı yerdir. Dökülen saçların yerine ise yeni saç teli ile değişir. Telojen evresinde saçların %15’inin aynı anda evreyi geçiriyor olabilir. Yaklaşık olarak bu evrede günlük olarak 100 saçımız dökülebilir. Evrenin tamamlanması 1,5 yıl sürebilir.

Bu yazı 3544 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun