" /> Erkeklerde Kısırlaştırma – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Erkeklerde Kısırlaştırma

Paylaş
 

Erkeklerin kısırlaştırılması en güvenilir doğum kontrolü yöntemlerinden biridir. Basit bir cerrahi girişimle gerçekleştirilir, ama geri dönüşü olamayabileceğinden, hafife alınmaması gereken bir konudur.

Kısırlaştırma ameliyatı erkekler için kalıcı bir doğum kontrol yöntemidir. Tıpta “vazektomi” olarak adlandırılan bu cerrahi girişimin, genellikle geriye dönüşü olmadığından, çocuk istemeye­ceğinden kesinlikle emin olmayan er­kekler tarafından yaptırılmamalıdır.

Ne olur

Erkekte kısırlaştırma, sperm kanalı­nın (erbezlerinden salgılanan spermin içinden geçtiği kanal) bir bölümünün çı­karılmasından oluşur. Spermler, erbezlerini oluşturan küçük boruların (semi- nifer tubuluslar) çeperlerindeki hücreler tarafından yapılırlar. Spermler olgunla­şınca daha geniş borularda, yani götü­rücü kanallarda (vasa effererıtia) toplanırlar. Bunlar birleşip erbeziüstünü (epididim), yani erbezinin dışına sarılmış olan uzun kangal gibi yapıyı oluştura­rak, erbezlerinden çıkarlar. Erbeziüstü, erbezi bölgesinden çıkınca, uzun ince bir kanala, yani sperm kanalına dönüşür. Bu, erbezini besleyen lenf ve kan damar­larıyla birlikte bulunur. Hepsi bir ara­da“spermatik kordon” denen, kalın bir kordonu oluştururlar.

Torbadan çıkan iki sper­matik kordon, karnın altına doğru uzanır ve idrarborularınm (idrarı böbrek­ten idrarkesesine ileten borular) alt ucu­nun üstünden dolaşıp prostat bezinin içinden geçen idraryoluna katılırlar. Bu birleşme yerinde, yeni yapılan spermler gereksinim olana kadar “sperm keseciği” denen kese gibi yapılarda de­po edilirler. Boşalma sırasında “sperma” adı verilen bir sıvı içindeki spermler, idraryolundan dışarıya fışkı­rırlar.

Gebeliği önlemenin çeşitli yolları vardır. Diyafram ya da prezervatiflerin etkisi fi­ziksel bir engel oluşturma temeline da­yanır; spiral ya da rahim içi araçlar ra­himde döllenmiş yumurtanın yerleşme­sine engel olurlar; doğum kontrol hapı ise aylık yumurta oluşumunda devreye girer. Erkekte kısırlaştırma, sperm ka­nalının bir bölümünün çıkarılmasından oluşur. Yöntem, erbezlerinden çıkan spermlerin rahme ulaşıp döllenmeyi ger­çekleştirmesini önleme temeline daya­nır.

Bu yazı 1712 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun