" /> Erkeklerde İnternet Bağımlılığı Daha Yaygın – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Erkeklerde İnternet Bağımlılığı Daha Yaygın

Paylaş
 

Erkeklerde İnternet Bağımlılığı Daha Yaygın

Son yıllarda internet kullanımının bir bağımlılık haline gelmesinden dolayı, bir araştırma ile bayanlarda mı daha çok yaygın yoksa erkeklerde mi diyerek sonuçlar ortaya koyuldu. Bu çalışmaya gönüllü olarak katılan öğrenciler üzerinde yapılan bağımlılık araştırması, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi (BRSHH) bilimsel dergisi olan, Düşünen Adam’da sonuçlar yayınlandı. Yapılan araştırmalara göre ise, erkeklerde internet bağımlılığının daha yaygın olduğu ortaya koyuldu.

Liseye devem eden öğrenciler ön planda olurken, lise öğrencilerinin bilgisayarının olup olmaması, sigara kullanıp kullanmadığı ya da internet üzerinde ne kadar vakit geçirdiği ele alınarak, puanlara etkileri araştırıldı. Bu araştırmalar yapılırken, anne ve babanın yaş ortalamalarına da önem verilirken, eğitim düzeyi ve kardeş sayıları da araştırmalar dahilinde yapılarak, hangi etkiler üzerinden kimlerde daha çok bağımlılık olup olmadığı araştırıldı.

Yapılana araştırmalarda % 54 ü kız olmakta olan 211 öğrenci ele alındı. Ölçek puan ve değişkenlerin incelenmekte olduğu bu araştırma da, internet üzerinde kalma süresi ve depresyon belirtileri düzeyi arttıkça, erkeklerin kızlara göre bağımlılık puanlarının daha yüksek olduğu ve diğer bireylerde de bağımlılık puanları arasında anlamlı ilişki olmadığı açıklandı.

Erkek olmanın ise, depresyon skorunun yüksek olmasını etkilediği için, internet bağımlılığının erkeklerde daha yüksek olması arasında bağımlı bir anlamlı ilişki olduğunu ortaya koyarken, kızlarda ise bu durumun daha az görüldüğü belirtildi.

Lise düzeyinde eğitim gören kişilerde erkekler daha internet bağımlılığına yatkın görülürken, risk faktörleri olarak depresyon da açıklamalar arasında yer aldı.

Erkeklerde İnternet Bağımlılığı Daha Yaygın

Bu yazı 1021 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun