" /> Erkeklerde Görülen Variskosele Dikkat! – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Erkeklerde Görülen Variskosele Dikkat!

Paylaş
 

Erkeklerde Görülen Variskosele Dikkat!

Günümüze kadar yapılan araştırmalara dayanılarak, erkeklerde görülen kısırlıkların % 40’lık bir bölümünde variskosel saptanmıştır. Bu sorun, oldukça sessiz bir şekilde erkekte görülürken, bir çocuk sahibi olduktan sonra, ikinci ve üçüncü çocuklarda, spermlerde bozulma yaratması ile birlikte, kısırlığa yol açtığı biliniyor.

WHO’nun 1992 yılında bulunan verilerine dayanarak, yaklaşık olarak 9000 erkekte, semen analizi yapılmıştır. Yapılan araştırmalarda ve incelemelerde, % 25’lik bir değer ile sperm parametresi bozuk bireylerde variskosel saptanmıştır. Geriye kalan % 12 ‘lik kısımda ise, normal sperm parametrelerine sahip olmalarına rağmen variskosele rastlanmıştır. Genel olarak 35 ve 40 lı yaşlarda, variskosel hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Şikâyete yol açmıyor

Yard. Doç. Dr. Kaplancan’ın açıklamalarına göre, veriskosel hastalığının, her hangi bir şikâyet ile karşınıza çıkmadığı bilinmelidir. Fakat bazı bireylerde, testiste ağrı şeklinde ortaya çıkabiliyor. Bir başka değişle ise, yaklaşık olarak düzenli bir şekilde 1 yıl çocuk yapma deneyimi yaşayan ve halen çocuk sahibi olamayan bireylerde, fiziksel muayene sonucu saptanabilir. Bunun yanı sıra, bir testisin diğerine göre daha büyük olması ya da damar yapısında olan değişikliklerden sonuç olarak, variskosel olma ihtimalinin yüksel olduğunu da bildirmiştir.

Sol testiste ortaya çıkıyor

Kişiye göre değişiklik gösterse de, yapılan araştırmalara göre, genel olarak sol testiste ortaya çıktığı bilinmektedir. Anatomik yapıya bağlı olarak, testisin damar yapısına bağlı bir durumdur. Bunun yanı sıra, bazı zamanlarda, büyüyen kitlenin, karın içerisinde olabilme ihtimalide vardır. Testis damarlarında aşırı genişlemeler olarak da damar yapısında sorunlar çıkarak, variskoselin tanımlaması yapılabilir.

Erkeklerde Görülen Variskosele Dikkat!

Bu yazı 1267 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun