" /> Erkekler için daha büyük tehlike – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Erkekler için daha büyük tehlike

Paylaş
 

Mesane böbreklerin ürettiği idrarın depolandığı organa bahşedilen isimdir. Millet aralarında idrar torbası, idrar kesesi olarak da bilinir. Karnın daha alçak kısmında bulunur ve idrar doldukça genişleyip, idrar boşaltıldığında küçülebilen elastik, kas yapısında bir organdır.
Üroloji Uzmanı Op. Dr. Murat Tolga Gülpınar kanser haftası nedeniyle mesane kanseri hakkında bilgilendirmelerde bulunuyor.

Mesane kanseri mesanedeki hücrelerin denetim edilemez bir şekilde büyümesiyle oluşur.  Bu hücreler zamanla bir ot gibi yaşama halini alır. Mesanenin derin tabakalarına ve sonra vücudun diğer organlarına dağılma potansiyeli taşır.

Mesane kanseri olduğumu nasıl anlarım? Bulguları nelerdir?
Sadece mesane kanserine özgü bir bulgu yoktur. İdrarda kan gelmesi en sık görülen işaretlerdendir. İdrara çıkma sıklığının artması, idrar yapma zorluğu, ağrılı idrara çıkma ve yanma hissi gibi bulgular da görülebilir. Oysa bu bulgular idrar yolu enfeksiyonu, prostat büyümesi, böbrek taşı gibi hastalıklarda da görülebilen semptomlardır.

Mesane kanseri olma riskini arttıran durumlar nelerdir?
Mesane kanserine yakalanma ihtimalini arttıran bazı faktörler vardır. Bunların bir kısmı bizim elimizde olan ve değiştirebileceğimiz şeyler iken bazıları ise değiştiremeyeceğimiz elimizde olmayan şeylerdir. Bu tehlike arttırıcı faktörlere sahip olmamız bizim mutlaka mesane kanserine yakalanacağımız anlamına gelmez. Sigara içmek mesane kanseri için en manâlı risk faktörüdür. Sigara içen bir birey mesane kanserine yakalanma ihtimalini 3 kat arttırır.

Meslek olarak kimyasallarla çalışan kimselerde de mesane kanseri riski artabilir. İçme suları ile arseniğe maruz kalmak da bir tehlike faktörüdür. Gün içerisinde yeterli sıvı bitiren kişilerde ise yetkisiz değişken alanlara kadar mesane kanseri daha az rastlanılır. Mesane kanseri daha pozitif erkeklerde ve ilerleyen yaşlarda görülür. 50 yaşın aşağıda görülme sıklığı azdır.

Bir Takım ırklarda ve coğrafyalarda daha sık saptanır. Ülkemizde de mesane kanseri sık görülen bir kanser türüdür. Ailesinde mesane kanseri olanlar daha artı mesane kanserine yakalanma riski taşırlar. Bir Takım kemoterapi ilaçları ve radyoterapiye maruz kalmak, kronik idrar yolu enfeksiyonları, mesane taşı ve kronik sondalı yaşamak da mesane kanseri görülme ihtimalini arttırmaktadır.

Mesane kanserinin tanısı nasıl konulur?
Mesane kanserine dikkat çekici edebilecek bulguları olan hastalar mutlaka doktora başvurmalı, hekim dek önerilen tetkikleri ve radyolojik incelemeleri yaptırmalıdır. İdrar tahlili ile idrardaki renk değişikliğinin kanama olup olmadığı saptanabilir.

Ultrasonografi pozitif minik boyutta olmayan tümörleri gösterebilen, radyasyon içermeyen, derhal her sağlık durumu kurumunda bulunan ve hesaplı bir görüntüleme yöntemidir. Tomografi, manyetik rezonans analiz ve ürografi ile de tümörler görülebilir.

Mesane tümörü şüphesi olan ama radyolojik olarak görüntülenemeyen hastalarda idrar sitolojisi denilen idrar içerisine dökülmüş kanser hücrelerini saptayabilen bir patolojik analiz yapılabilir. Bitmiş bir takım bitki örtüsü belirteçleri idrarda çalışılabilir.

Gerek sitoloji gerekse bitkiler belirteçleri tümörün olmadığını göstermekte kısmen tezgâhtar testlerdir. Mesane tümörü şüphesi olan hastalar bevliye uzmanı kadar sistoskopi ile incelenirler. Sistoskopi ucunda kamera olan ince bir tüpün mesaneye ilerletilmesi biçiminde uygulanır. Kamera ile mesanenin içi görüntülenirken bu tüpün içerisinden çalışabilen aletler yardımıyla mesanede saptanan lezyondan biyopsi edinmek da mümkündür.

Mesane kanserinin çeşitleri nelerdir?
Sistoskopi ile elde edilen biyopside kanserin tipi belirli olur. Mesane kanserleri hangi hücreli tipinden oluşuyorlarsa o isimle adlandırılırlar. Birçok hücreli tipinde mesane kanseri olmakla birlikte en sık ürotelial kanser görülür.

Mesane kanserinde tedavi seçenekleri nelerdir?
Mesane kanseri hastalarının az kalsın tamamı tedavi süreçlerinin bir hemencecik cerrahi tedavi görürler. İlerlememiş mesane kanserleri mesane içerisinden yapılan endoskopik bir teşebbüs ile yalnızca tümörün kazınması-çıkartılması şeklinde tedavi edilebilirken, ilerlemiş kanserlerde mesanenin tamamen alınması gündeme gelebilir.

Mesane içi ilaçlama tedavisi endoskopik ameliyatlardan daha sonra uygulanır. Tümörün nüks etmesini ve ilerlemesini önlemeyi amaçlayan bir tedavidir.

İlerlemiş kanserlerde kemoterapi ve radyoterapi tedavileri zaman içinde gündeme gelebilir. Kemoterapi medikal onkolog, radyoterapi ise radyasyon onkoloğu göre uygulanır. Hangi tedavi yönteminin seçileceğine karar verirken hastanın yaşı, ömür beklentisi, eşlik eden hastalıklarının varlığı, tedavilerin ast etkileri ve kanserin evresi ve ilerleme eğilimi belirleyici olur.

Üroloji uzmanı mesane kanseri hastasının kendine özel şartlarını gözönünde bulundurarak hastaya bir çare şeklini önerecektir.

 

Bu yazı 638 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun