" /> Doktorları bile şaşırtıcı böbrek taşları – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Doktorları bile şaşırtıcı böbrek taşları

Paylaş
 

Balıkesir’de idrar yapamama şikayetinden dolayı hastaneye giden 92 yaşındaki V.K. yapılan tahliller sonucunda ameliyata alındı. V.K.’dan alınan irili ufaklı 88 adet taş ameliyatı gerçekleştiren Bevliye Uzmanı Op. Dr. Hidayet Çoban ve ekibini hayrete düşürdü.

İdrar yapamama şikayetiyle Balıkesir Özel Sevgi Hastanesi’ne dışarı giden 92 yaşındaki V.K Bevliye Uzmanı Op. Dr. Hidayet Çoban tarafından tetkik edildi. Hekim Çoban yapılan tahliller ve ultrasonlar sonrası hastanın idrar kesesinden ameliyat olmasına karar verdi. Yapılan operasyonda hastadan alınan 88 adet irili ufaklı taş, Dr. Çoban ve ekibini hayrete düşürdü.

Özel Sevgi Hastanesi’nde görevli Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hidayet Çoban ameliyatla ilgili yaptığı açıklamada “92 yaşındaki erkek hastamız V.K. idrar yapamama şikayeti ile başvurdu. Yaptığımız tahliller ve ultrasonlar da prostatın büyük olduğunu, idrar torbasında büyük bir taş kitlesinin olduğunu gördük. Sondayı çekince idrar yapamayacağını düşündüğümüz içinde ameliyata karar verdik. Ameliyat sırasında bizim beklediğimizden daha fazla hastadan irili ufaklı 88 adet taş çıktı. Takriben 1,5-2 santimlik bir kesiyle bütün taşları temizleyerek idrar torbasını kapattık” dedi.

Genellikle idrar yolu ve böbrek taşı ameliyatlarının kapalı endoskopik yöntemle gerçekleştirildiğini bildiren Dr. Çoban, “Bu ameliyat şeklinde idrar yolundan ince bir kameralı cihazla girip o taşları içeriden görerek kırıp parçalayarak o parçaları alıyoruz. Bu ameliyat şekli keza hastayı denetim açısından hemde ameliyat sonrası dönemde daha çabuk toparlanıp iyileşmesi açısından daha yerinde bir usul. Ayrıca iş gücü kaybını da engelleyerek hastanın daha kısa sürede işine dönmesine olanak sağlıyor. Nadiren de olsa taş yükü pozitif hastalarda açık ameliyat gerçekleştirmek zorunda kalabiliyoruz. Bir insandan bu dek taş çıkması klasik bir şey değil, hastamız 92 yaşında muhtemelen senelerdir bu taşlar birincil başladığında idrar yapmasını bir tedarik bozar. Bu hastamız doktora gitmemiş, şikayetini saklamış, o taşlarda idrar yapması zorlaştığı için, idrar torbasında idrarı biriktiği için bu taşların ayrıca büyüklüğü keza sayısı artmış. Normalde bu dek büyüklükte ve sayıda taşla karşılaşmıyoruz” şeklinde konuştu.

Bu yazı 761 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun