" /> Boşanmaların en popüler sebebi Facebook – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Boşanmaların en popüler sebebi Facebook

Paylaş
 

Teknolojik gelişmelerle birlikte son yıllarda gelişen bilgisayar ve internet kullanımının bir takım kişilerde zamanla bağımlılığa dönüştüğü, bu durumun gençlerde asosyalliğe, evli çiftlerde ise boşanmaya neden olabildiği bildirildi.

Yeşilay Rize temsilcisi Bayram Ali Kavalcı, Yeşilay olarak madde bağımlılığı ve sigaranın yanı sıra televizyon ve internet bağımlılığı ile de mücadelelerini sürdürdüklerini belirtti.

İnternet bağımlılığının öbür madde bağımlılık türleri değin güvenli olmayan olduğunu, zararlarının kişinin kendisinden başlayıp çevresine yayıldığını vurgulayan Kavalcı, “Bu koşul gençlerde asosyalliğe, evli çiftlerde ise boşanmaya neden olabiliyor. İnternet bağımlılığı, özellikle genç ve orta yaş evlilerde boşanma sebebi olabiliyor” dedi.

Bilim insanlarınca en güvenli olmayan rahatsızlıklardan kabul edilen teknoloji bağımlılığının son yıllarda daha fazla internet aracılığı ile paylaşım sitelerini kullananlar aralarında “sanal” bağımlılık olarak ortaya çıktığını dile getiren Kavalcı, “Son yıllarda ’sanal’ tiryakilik sebebiyle boşanma olaylarında kayda değer artışlar yaşanıyor.

ABD’de hazırlanan her 6 boşanma dilekçesinden birinde ’facebook’ adının geçtiği belli. Yeni arkadaşlar, yeni çevre ve eski arkadaşları buluşturan bu tür siteler, evlilikleri tehlikeye sokuyor. Bu siteler, evliliklerdeki sorunların daha da büyümesine neden olabiliyor. Uzmanlar, teknoloji bağımlılığı nedeniyle eşlerin birbirlerine olan sorumluluklarını yerine getirmemeye başladıklarını da belirtiyor” diye konuştu.

“Sanal bağımlılık, madde bağımlılığı değin tehlikeli”

Türk aile yapısı açısından can sıkıcı ve düşündürücü bir reel olan internet bağımlılığının, diğer madde tiryakilik türleri değin güvenli olmayan olduğuna uyarı çeken Kavalcı, “Günahsız bir şekilde başlayan internet kullanımında kötü niyetli, fiziksel ve haz tatmini içeren binlerce tuzağın bulunduğu, bu tuzaklara karşı tedbirli olunması gerektiği unutulmamalıdır. Somurtkan takdirde sonu hüsran ve vicdan azabı ile biten olaylar yaşanması olası olmaktadır” diye konuştu.

Bayram Ali Kavalcı, internet bağımlılığı sebebiyle aynı evi paylaşan bireylerin birbiriyle konuşmaya, hatta ast yanlamasına gelmeye deha fırsat bulamayabileceğine dikkat çekici ederek, şöyle dedi: “Pek ama zamanın nasıl geçtiğini ayrım edemeyen bağımlılar, ekran karşısında sabahlamakta, ailesine ayırması gereken vakti bu şekilde harcayabilmektedir. Bağımlılar, gündelik meslek ve sorumluluklarını bile yerine getiremeyerek keza maddi hem manevi dünyasından ve performansından manâlı değerler kaybedebiliyor. Ailevi sorunlar, meslek ve galibiyet veriminin düşmesi, ilerleyen zamanlarda ise hakiki ve sanal dünyanın ayırt edilemeyecek boyutlara varması gibi sebeplerle birey, kendisini psikolojik sorunların içerisinde bulabiliyor. Bu büyük tehlikenin farkına varmak ve bir nesil rahatsızlık olduğunu mükemmel bilmek gerekiyor.”

Eş ya da araştırmacı desteği şart

Hızla yayılan internet bağımlılığının kötü etkilerinden kurtulmak için en kayda değer görevin yine eşlere düştüğünü dile getiren Kavalcı, “Bu tiryakilik türünün de öteki hastalıklar gibi bir rahatsızlık olduğunu bilmeleri, buna tarafından karşılıklı derin saygı ve hoşgörü ortamında aradaki bağı kuvvetlendirmeleri gerekiyor” diye konuştu.

Büyüdüğü ve müdahale edilmediği taktirde güvenli olmayan ve daimi sorunlara sebep olabilecek internet bağımlılığını umursamak gerektiğini vurgulayan Kavalcı,”Atılması gereken ilk adım bir psikiyatri uzmanına başvurmaktır. Psikiyatri uzmanı, kişide internet bağımlılığına etken olan sebepleri ortaya koyup sorunun çözümünde asistan olabilir. İleri derecede bir ruhsal sorun varsa ilaç tedavisi de gerekebilir” ifadelerini kullandı.

Bu yazı 1123 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun