" /> Babalık – Babalık Nedir? – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Babalık – Babalık Nedir?

Paylaş
 

Günümüzde çocukların yetiştirilmesinde babalara daha fazla görev düşmektedir. Genel kanıya göre bu durum aile yaşantısını zenginleştirmektedir, ama kuşkusuz getirdiği sorunlar da vardır.

“Babalık”, büyük ölçüde insanlar ta­rafından ortaya çıkarılmış bir kavram sayılabilir. Hayvanlar dünyasında da sürekli ya da uzun süreli çiftler oluştu­ran türler vardır. Ancak bunların pek azında babalık, insanlardaki kadar uzun ve etkin bir roldür. Son yıllarda aile içi rollerinin değişmesine ve kadın-erkek eşitliğinin vurgulanmasına karşın, baba­lık konusu hala pek açık değildir.

Değişen roller

Baba artık ailenin başı, değişmez oto­rite simgesi, disiplin ve cezanın kayna­ğı olarak görülmemektedir.

Günümüzde bir erkeğin çocuğunu gezdirmesi ya da her fırsatta arkadaş­larıyla içmeye gitmek yerine evde otur­ması, yadırganan bir durum olmaktan çıkmıştır. Çocuklarla oynamak ve haf­ta sonları ev işlerine yardım etmek, özel­likle anne de çalışıyorsa, iyi kocalığın ve babalığın (daha da önemlisi arkadaşlı­ğın) gereğidir.

Doğum öncesi eğitim

Bu koşullarda bir baba adayının, ge­belikten başlayarak çocuk yetiştirmenin her alanıyla ilgilenmesi doğaldır. Birçok ülkede eşler doğum olayına birlikte hazırlanmakta, eğitim kurslarına katıl­maktadır.

Bebeği olan çoğu insan, söz konusu hazırlığın iki eşe de yararlı olduğu ka­nısındadır. Özellikle ilk kez baba olacak bir erkek, gebeliğin duygusal sorunları ve stresleri ile bebeğin doğumunu izle­yen aylar içindeki zorlu çabalar hakkın­da pek az şey bilir.

Kendini gereksiz hissetme

Bazı erkekler doğum yaklaştıkça ken­dilerini yalnız hissederler. Herkes anne adayının duyguları ve sağlığı ile ilgilen­diği için erkek tek başına kalır.

Doğum ve çocuk bakımı konusunda eşiyle birlikte bir şeyler öğrenmeye ça­lışmak erkeğin bu aylarda yalnız kal­mamasını sağlar. Ayrıca, eşine moral destek verip, doğum öncesi egzersizleri yapmasına yardımcı olabilir.

Kıskançlık

Eşinin, arkadaşlarından, ailesinden ve doktorlardan gördüğü ilgi sonucu, bazı baba adayları, kendilerini gereksiz hissetmenin de ötesine geçip eşlerini kıs­kanmaya başlarlar.

Bu durum bazı kadınların sandığı ka­dar şaşırtıcı değildir. Baba, özelikle ba­şından beri gebelikle ilgilenirse, yakla­şan doğum karşısında kadın ölçüsünde kaygı ve stres duyabilir. Annenin kar­nındaki bebekle yakın fiziksel ilişkisini yaşayamayan baba, bunun yerine, bü­yüyen bir ailenin parasal sorunlarıyla baş başa kalır.

İlişki

Erkek, doğacak bebeğin, eşiyle olan ilişkisini nasıl etkileyeceği konusunda da kaygı içindedir. Evliliğin ilk yıllarında­ki özgürlük ve yakınlık, artık bazı sınır­lamalarla karşı karşıyadır.

Ne kadar hazırlanmış da olsa doğum, erkek için bir çeşit şoktur. Üstelik alay konusu olmamak için duygularım rahat­ça gösterme fırsatı bulamaz.

Uyum

Çoğu erkek doğuma, içgüdüsel bir uyum gösterir. Ancak yine de, yakınla­rının göstereceği anlayış işini kolaylaş­tıracaktır.

Babalık sorunlarını ve korkularını, eşiyle ilişkilerini tartışmak bile, baba adayına yardımcı olacaktır.

Babalıkla İlgili Sorular

Kısa bir süre önce karımı yitirdim. Biri kız, biri erkek iki çocuğumu tek başıma büyütüyorum. Bu durum çocukları nasıl etkiler?

Annesiz kalmanın çocukları etkilemeyeceği söylenemez. Ancak erkekler bu durumun üstesinden gelebilirler. Öte yandan, yalnız annesi ya da babası olan çocukların kendilerine güven ve yaşamı tanıma açısından anne-babalı çocuklara göre daha başarılı oldukları görülmüştür. İlk amacınız, annenin eksikliğini gidermede aşırıya kaçıp çocukların üstüne çok düşmemeye çalışmak olmalıdır. Bir başka yol da, evde bir kadının bulunmasıdır. Bu kişinin üvey anne olması şart değildir. Çocuk büyütmede deneyimi olan bir akraba da olabilir. Yeter ki çocuklar, özellikle kız çocukları, yakın bir ilişki kurabilme şansına sahip olsunlar. Ayrıca, şimdi düşünmeseniz bile, ileriye yönelik olarak yeniden evlenme düşüncesine çocuklarınızı alıştırın.

Kocam çocuklarla ilgilenmek istemiyor. Bu durumun benim için zor olmasının ötesinde, çocuklara zarar vermesinden korkuyorum. Ne dersiniz?

Haklı olabilirsiniz. Çocuklarının büyütülmesine katılmayan bir baba, güzel ve anlamlı bir ilişki şansını yitirdiği gibi, çocuklar için de uzak ve ulaşılamaz bir hale gelir.

Çocuklar, erkek davranışlarını öğrenmek için bir modele gerek duyarlar. Böyle bir olanakları yoksa, zamanı geldiğinde, erişkinliğe geçmede güçlük çekerler. Ayrıca babalarını tanımayan çocuklara, erkekler, anlaşılmaz gelir. Çoğu çocuk, sonunda bu sorunların üstesinden gelir, ama öteki çocuklardan çok daha büyük güçlüklerle karşılaşır.

Yeni baba olmuş biri için en zor dönem hangisidir?

Bu soruyu çoğunluk, evde hiç durmadan ağlayan yeni doğmuş bebekle uğraşmayı gerektiren ilk 6 hafta diye yanıtlayacaktır.

Daha önceki evliliğinden iki çocuğu olan bir kadınla evleneceğim, ancak başka birinin çocuklarına babalık etme konusunda ciddi kuşkularım var. Ne önerirsiniz?

Kuşkusuz zor bir durum.

Ama hem uygulamada, hem de duygusal açıdan babalığın, fiziksel bakımdan “çocuk yapmaktan” çok daha geniş bir anlam taşıdığını unutmamalısınız. “Gerçek” babalar için bile iyi yürüyen bir baba-çocuk ilişkisini oturtmak emek ve zaman ister. Aşırıya kaçmamaya çalışın. Bu, üvey çocuklarınıza ne otoriter, ne çok düşkün, ne de soğuk olmanız anlamına gelir. Yetiştirilmelerine yardımcı olun ve uğraştıkları konularla, gelişmeleriyle, dertleriyle ilgilenin.

Kocam çocuklarımızın disiplinini bütünüyle bana bırakıyor. Bu yanlış değil mi?

Bir anne çocuklarının disipliniyle ilgilenmelidir, ancak bu, kocayla paylaşılan bir görevdir. Evliliğinizin başka alanlarında da görevleri ne derecede paylaştığınızı ve yetersiz buluyorsanız, nedenlerini düşünmelisiniz. Öte yandan günümüzde babaların, 25-30 yıl önceki gibi otorite simgeleri olmalarının beklenmediğini göz ardı etmeyin. Belki de en iyi yaklaşım, kocanıza, verebileceği disiplinin, içereceği güven duygusundan ötürü, çocuklarınız için çok yararlı olabileceğini anlatmaya çalışmanızdır. 

Kocam çocuklara karşı otoriter bir tutum içinde. Ben ise aynı oranda sert davranamıyorum. Birimizin sert, birimizinse yumuşak olması bir sorun yaratır mı?

Bu, tutumlarınız arasındaki farkın derecesine ve eğer aranızda görüş ayrılığı nedeniyle gerginlik varsa, bu tür tartışmaların çocuklarınıza yansıyıp yansımamasına bağlıdır. Eşiniz aşırı sert davranmadığı ve aranızda belli tutarlılık sağladığınız sürece bir sorun yoktur. Yine de aşırıya kaçmaması için eşinizle konuşmanız iyi olur.

Bu yazı 1299 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun