" /> Baba adayları stresle nasıl başa çıkabilir? – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Baba adayları stresle nasıl başa çıkabilir?

Paylaş
 

Baba olmaya niyetleniyorsanız öncelikle dinç bir cinsel yaşantınız olmalıdır. Gerginlik, cinsel sağlığı negatif yönde etkileyen en önemli nedendir. Sadece ilişkiye girme güçlüğü yaratmakla kalmaz, hormonlar üzerindeki etkisiyle de sperm kalitesini bozar.

Özellikle çocuk olmaması için herhangi bir nedenin bulunamadığı durumlarda bunu akla getirmeli. Bu durumda yaşantınızı gözden geçirin ve ne kadar stres aşağıda olduğunuza karar verin.
Mutlaka tıbbi değer biçme gerektirecek bir gereksinim olmayabilir.
Ama stresli bir ruh hali içinde bulunduğunuzu kendiniz de saptama edebilirsiniz. Böyle ise, çocuk olması için stresten kurtulma zamanı da gelmiş demektir.

Stresle nasıl başa çıkabilirsiniz? En Ince Ayrıntısına Dek kaldıramasanız bile, en azından azaltabilirsiniz. Bunun hiç de kolay olmadığı açık.
Ama hayatınızda stresin azaltılması böylece fazla yönüyle işe fayda oysa… Yalnızca çocuk olması ya da sağlığınız üzerine değil, bununla beraber yaşam kalitenizin düzelmesine de faydası olacaktır. Tabii fakat stresli olduğu için işimizi ya da çevremizi değiştiremeyiz ya da terk edemeyiz ama bazı önlemler alabiliriz.

Stresle üatesinden gelmek için başta uykunuzu iyi alın. Yeterli miktarda günlük maddi egzersizler yapın. Gereksinim duyuyorsanız psikolojik destek alabilirsiniz.Beslenmenize itina gösterin. Ihlamur, melisa gibi bitkisel ürünler iyi gelebilir.

Dikkatinizi dağıtacak aktivitelerde bulunun; dıştan dolaşmak, Kitap okumak gibi.Ilık duş/banyo iyi kazanç. aşırı sıcak sauna veya hamamlardan kaçının. Muhtemel olduğunca olayları abartmayın fakat hafife de almayın. Sizi bunaltmayacak ölçüde çözmeye çalışın.

Bu konuda öbür kitaplar ve alternatif uygulamalar araştırabilirsiniz. Ama sakinleştirici ilaçlar tersine sperm üretimine hasar verebilir. Doktorunuz önermedikçe muhtemel olduğunca kaçınılmalıdır.

Aklınızda olsun; gerginlik, vücutta salgılattığı enzimlerle organlara hasar verir. Eğer zararlı enzimleri salgılatan mekanizmayı işletmezseniz bunlar da salgılanmayacağı için zararlı etkileri görülmeyecektir.

Bu konuda ünlü düşünür Don Miguel Ruiz şunları öneriyor: “Iletişim esnasında kullandığınız sözcükleri özenle seçin;  hiçbir şeyi kişisel algılamayın; varsayımda bulunmayın ve tekrar tekrar yapabildiğinizin en iyisini yapın.” Yaşam bir yerlerden mutlaka size gülümsemekte, manâlı olan onu görmeniz. 

Prof. Dr. Kaan Aydos

Bu yazı 1195 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun