" /> Azoospermiden korkmayın – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

Azoospermiden korkmayın

Paylaş
 

Öncelikle azoospermiye yol açan neden araştırılır. Eğer kanal tıkanıklığı ya da hormon eksikliği varsa, bilin ancak bunlar başarıyla tedavi edilip, menide sperm çıkışı sağlanabilir ve doğal yolla hamilelik görülebilir. Bunun için ilgili hormonlara bakılması yeterli. Kanal tıkanıklığı olan olguların büyük kısmında tüp bebeğe gereksinim kalmadan bayağı yolla sperm çıkmıştır.

Bunlardan biri yoksa, geriye testislerin sperm üretiminde bir bozukluk olduğu kalır, yani NONOBSTRÜKTİF AZOOSPERMİ. Bu durumda da hala tedavi ile sperm çıkma olasılığınız devam eder. Kısa süreli bir ilaç tedavisi sonrası sperm tahlili tekrarlandığında, eksik sayıda da olsa menide sperm çıkmakta.

Art arda birkaç kere alınan sperm örnekleri bir havuzda toplandıktan sonra, bunlarla tüp bebeğe geçilebilir.Bu da olmazsa, bitmiş üzüntü etmeyin. MikroTESE ameliyatı ile olguların üçte birindetestislerinde canlı olgun sperm bulunabilir.

Diyelim TESE ile de olgun sperm çıkmadı. Bu durumda eğer testislerde dinç sperm kök hücresi varsa, bunlar 6 aylık tedavi ile olgun, kuyruk gelişimini tamamlamış ülkü gelebilirler. Yeter ancak spermatogenezmarkırları normal gelsin. Bunun için TESE esnasında alınacak doku örnekleri incelenirken sabırla umut etmek gerekiyor.Hatta son zamanlarda yapılan çalışmalarda kuyruk bulunmayan bazı sperm serisi yuvarlak hücrelerin de gebelik şansı olduğu görüldü.

böylece, eğer TESE sırasında olgun sperm bulunamazsa, doku örnekleri içerisinde kalıtımsal olgunluğuna erişmiş sperm hücreleri aranır. Varsa, bu çok sevindirici olur çünkü bunlar saklanarak ileride icabında tüp bebekte kullanılabilir. Şansı fazla düşük de olsa, gebelikle sonuçlanan olgular vardır.

Gelelim TESE ile olgun sperm çıkmayan, ama doku incelemesi ile sağlıklı kök hücreli bulunduğu belli ki olgulara. Bunlar 6 ay çare aldığında, ikinci TESE ameliyatı ile sperm çıkarma şansına sahiptir, yani hastaların beşte biri yüz güldürücü neticeye ulaşmaktadır. Hatta bu vakit içerisinde menide bir takım markırlar da çıkarsa bu talih daha da artar. Eğer varikosel varsa, gerekirse ameliyatla tedavi edilebilir. ya da, yerinde hormon tedavilerine geçilerek şansınız artırılabilir.

Daha bozuk testislerde, alternatif tedaviler konuşulmalıdır. Her ne kadar hemen şimdi insana karşın bir başvuru başlamamış olsa da, son zamanlarda kök hücrekonusunda epeyce sevindirici ilerlemeler kaydedildi. Bizim de üzerinde çalışmalarımız devam etmekte. Bunlardan alınacak sonuçlar beklenebilir. Ama hiç bir vakit unutulmamalıdır ama, her ne olursa olsun menide bir gün kendiliğinden ya da az önce bilimsel izah edilemeyen bir şekilde sperm çıkması da muhtemel. bu nedenle, her 3 ayda bir yapılan sperm testinde bu hücrelere bakılmalı ve görülürse dondurulup saklanmalıdır.

Sonuç olarak, azoospermide kesin çocuk olmayacak şeklinde bir adalet yanlış olur. Tıptaki mükemmel ilerlemeler ve insan biyolojisindeki bilinmeyen faktörler defalarca düşünülmeli. En doğal ve en önemli beklentiniz olan dinç bir çocuk sahibi olma umudunuzu kaybetmeyin. Düzgün kontrollerinize devam edip, yeni gelişmeleri dikkatle peşine düşüp peşine düşüp takip edin. Yaşam tarzınızda yapacağınız küçük düzenlemeler, sperm metabolizmasını düzenleyen vitamin ve yarı ilaçlar ile beslenme desteği de size yardımcı olacaktır.

Son olarak, defalarca için sizi hoşnutluk edebilecek evlat edinme seçeneğini de hatırlatalım. Unutmayın, siz anne ya da baba almak için ne kadar hevesle çocuk bekliyorsanız, benzer hevesle anne-baba olmak isteyen böylece da yalnız çocuk bulunmakta. Hayat, paylaşılınca güzeldir…

Bu yazı 710 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun