" /> 35 yaşındaki erkeklere kötü haber – Erkek Saç Modelleri, Erkek Saç Bakımı, Bıyık Modelleri, Sakal Modelleri, Erkek Dövme Şekilleri

35 yaşındaki erkeklere kötü haber

Paylaş
 

Erkek Üreme Sağlığı Uzmanı Yard. Doç. Dr. Tansel Kaplancan, erkekler için baba olmanın bir yaş sınırı olmadığı düşünülse de tehlike getiren faktörlerin üretkenliği negatif etkilediğini belirterek, “Bunların başında stres, sigara ve Içki kullanımı gibi faktörler besin alışkanlıkları, çevresel meslek faktörleri işte sıcak ortamlarla egzersiz, kimyasallarla egzersiz veya radyasyona maruz kalma gibi durumlarda süre içinde spermlerin ihtiyaç sayısının gerekse morfolojisinin bozulduğu görülmektedir. Hatta spermin içerisindeki DNA yapısının da yaşla birlikte bozulmalar yaşandığı bilinmektedir. Muhakkak bir erkeğin kendine iyi bakabilmesine yan olarak da ortaya çıkabilecek bu etkiler azalacaktır. dinç bir yaşam sürmemiş erkek yaşla birlikte spermlerinde bu olumsuz etkiyi daha artı görecektir. Bu da ileri yaşta sağlıklı çocuk sahibi olma ihtimalini düşürmektedir. Örneğin son yıllarda tüm toplumların en önemli sorun haline gelen obezite de erkek üreme sağlığını olumsuz yönde etkileyen unsurların başında yer almaktadır” diye konuştu.

“ADALE ORANI FAZLA OLMALI”

Erkeğin kas oranının yağ oranından fazla olması gerektiğini açıklayan Kaplancan, “Yağ oranı ve ceset yağ kitlesi ne kadar artarsa erkekte bunun bir takım ast etkileri ortaya çıkmaktadır. Östrojen tutulumuna emrindeki olarak sperm parametreleri negatif yönde etkilenmekte ve vücutta östrojen ve testosteron oranının bozulmasına neden olmaktadır. Ve bu yolla da sperm üretimi ve kalitesinin bozulduğu görülmektedir. 35 yaş sonrası bile risk olabiliyor sonuç olarak baba olmanın yaş sınırı olmasa da zamanla sperm kalitesinde arti kayda değer azalmalar gözlemlenmektedir. Başlıca 65 yaştan daha sonra daha pozitif ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla baba olmanın yaşı olmasa bile vakit içinde bu faktörlerdeki değiştirme özellikle 35 yaşın ardındaki çocuk olmasına engel bir şart haline gelebilir” dedi.

Bu yazı 672 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun